Milionářská Jawa, na kterou se pozapomnělo. Do dražby jde motorka z klubu vlivných

Milionářská Jawa, na kterou se pozapomnělo. Do dražby jde motorka z klubu vlivných
Není to veterán, není ale ani nová a moderní. Hodnotu tohoto stroje zvyšuje příběh a jeho majitelé.
Jawa 650 Limited edition vychází ze standardního modelu Classic. Ten se představil v roce 2004, limitka vznikla o dva roky později.
Vzniklo přesně 21 kusů. Od standardní motorky je poznáte podle chromované nádrže i dalších chromovaných detailů, koženého ručně šitého sedla, kožených třásní na řídítkách, má také silnější vidlici a jiná kola...
... a především plakety informující o tom že jde o Limited edition.
Foto: Václav Vašků
Eva Srpová Eva Srpová
6. 5. 2021 6:02
Možná si na tento 15 let starý příběh fanoušci motocyklů Jawa vzpomenou, jiným třeba utkvělo v paměti, že raritní limitovanou edici financoval neoficiální VIP motorkářský klub tehdy nejvlivnějších tuzemských politiků a byznysmenů. Vzniklo 21 motorek Jawa 650 Limited edition a jedna z nich teď konečně po letech míří do aukce, a to i se speciálními hodinkami Prim Jawa Rider.

EXKLUZIVNĚ: Byla to velká událost. Jawa v novodobé historii přišla po delší pauze v roce 2004 s novým motocyklem, modelem 650 Classic. Ten nadneseně vzdával svými tvary hold legendě 500 OHC, na designu se podílel známý návrhář Václav Král. 

Jawu, tehdy ještě vlastněnou Antonínem Charouzem, oslovila skupina vlivných podnikatelů a politiků tehdejší doby s nápadem, aby jim firma vyrobila limitovanou edici chopperu ve speciální úpravě.  

Ke každé Jawě 650 Limited edition patří také speciální hodinky Prim, vzniklo jich 21.
Ke každé Jawě 650 Limited edition patří také speciální hodinky Prim, vzniklo jich 21. | Foto: David Kraus

Jednalo se o osobnosti z vysokých politických kruhů a byznysu, z nichž někteří se v čase projevili jako kontroverzní podnikatelé. Většina chtěla zůstat v utajení, jiní se ale k sympatiím ke značce Jawa hrdě hlásili.

Byl mezi nimi například tehdejší ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban a také Martin Roman. Dnes šéf skupiny prestižních škol PORG, miliardář a filantrop, dříve především vlivný podnikatel a někdejší generální ředitel plzeňských strojíren Škoda a později generální ředitel a předseda představenstva ČEZ.

Dalšími majiteli stroje jsou například Vlastimil Tlustý, tehdejší ministr financí, dále Patrik Tkáč, spolumajitel investiční skupiny J&T, někdejší spolumajitel Newton Group, finančník a odsouzený uhlobaron Petr Kraus, Tomáš Krsek ze Škoda Holdingu či Milan Maděryč z České pojišťovny, někdejší šéf Petra Kellnera a později významný akcionář PPF. Spekuluje se i o lobbistovi Romanu Janouškovi.

Členů tohoto v Česku neobvyklého milionářského motorkářského neoficiálního klubu bylo přesně dvacet a Jawa pro ně 650 Limited edition vyrobila. Od obyčejné sériovky se lišila v několika detailech. Je nalakovaná typickou jawáckou červení, má ručně šité kožené sedlo, chromovanou nádrž (a chrom na mnoha dalších místech), zesílenou vidlici, jiná kola, hodiny ve sdružených přístrojích, kožené třásně na řídítkách ve stylu chopperů a samozřejmě nápisy a plakety informující o limitované edici. 

Jednoválec Rotax dával výkon 35 kW a motorka údajně stála lehce přes 300 tisíc, což bylo skoro dvakrát víc, než na kolik vyšla obyčejná 350 Classic. 

Dvacetičlenná skupina majitelů unikátní Jawy tímto způsobem prý chtěla podpořit český průmysl i jeho tradici a zviditelnit prestiž domácích výrobků. Množné číslo tu není omylem, protože ke každé motorce patřily také speciální náramkové hodinky značky Prim. Jednalo se o motorkářské hodinky zvané Rider, ale ve speciální úpravě Jawa.

Ridery navrhli Michal Jelínek a Jan Prokop (na fotce), tehdejší obchodní ředitel firmy Elton hodinářská, která primky vyrábí.
Ridery navrhli Michal Jelínek a Jan Prokop (na fotce), tehdejší obchodní ředitel firmy Elton hodinářská, která primky vyrábí. | Foto: David Kraus

Ridery tehdy navrhli Michal Jelínek a Jan Prokop z dílny Creative Services. Jan Prokop je dnes spolumajitelem značky českých luxusních hodinek Prokop & Brož, tehdy byl obchodním ředitelem firmy Elton hodinářská z Nového Města nad Metují, která primky vyrábí.

Motorkářské hodinky prý Jan Prokop viděl na fotkách motorkářů ve druhé světové válce, nápad na jejich realizaci pod značkou Prim vymyslel se svými kamarády, se kterými jezdil na motorkářské výlety. 

Hodinky Rider na zápěstí člověka v obleku neuvidíte. Jsou velmi masivní, aby si je motorkář mohl připnout na bundu až v polovině lokte a zkontrolovat čas, aniž by musel zastavit. Jsou vyrobené z jednoho velkého kusu oceli a ciferník je o více než centimetr větší než u standardních pánských hodinek.

"V seznamu zadání bylo také to, aby hodinky dokázaly splnit úlohu zbraně. Když se sundají z ruky a mrští po nějakém otravovi, aby ho byly schopné zabít," vzpomíná na téměř dvacet let starý projekt hodinek Rider Jan Prokop. 

Kožené třásně na řídítkách ve stylu chopperů.
Kožené třásně na řídítkách ve stylu chopperů. | Foto: Václav Vašků

Prim Jawa Rider jsou hodinky, které nelze přehlédnout. Tlustý světle hnědý kožený pásek přivrtaný k vodotěsnému pouzdru hodinek je sladěný s barvou sedla limitovaného motocyklu. Obří číselník s logem Jawy i Primu je samozřejmě červený a za pozornost stojí vteřinovka, rovněž s logem Jawy na konci.

Na dýnku každých hodinek je vyražené pořadové číslo z celkového počtu vyrobených strojů. To se shoduje s plaketami na motocyklu. Více hodinek Prim Jawa Rider nevzniklo, a tak se jedná v kombinaci s motorkou o cenný exemplář.

Pořadová čísla si majitelé rozdělili, číslo 1 má na motorce a hodinkách Martin Roman. "Po slavnostním předání motorek jsme ještě asi třikrát vyrazili společně na výlet, i když nikdy všichni, spíše nás bylo kolem deseti. Zdaleka ne všichni byli nadšení motorkáři. I já Jawu parkuji v garáži a jednou za měsíc se na ni zálibně podívám s chutí někam vyrazit, což se ale už deset let nestalo," říká Martin Roman.

Vzniklo jen 21 motocyklů v této limitované edici, jeden právě míří s 15letým zpožděním do aukce.
Vzniklo jen 21 motocyklů v této limitované edici, jeden právě míří s 15letým zpožděním do aukce. | Foto: Václav Vašků

Motorek ale celkem vzniklo 21. Na tu poslední se měli všichni majitelé společně složit, vydražit ji v aukci a finance věnovat na dobročinné účely. Údajně ji ale zaplatili jen dva lidé. Ačkoli tehdy po předání motorek některá média informovala o tom, že aukce proběhla, nikdy se tak nestalo.

"Abych pravdu řekl, trochu jsme na ni zapomněli," sdělil letos v březnu Martin Roman. Motorka s pořadovým číslem 19/21 celá léta stála v krásném muzeu Jawy v Týnci nad Sázavou, a to hned vedle druhé, kterou tu jeden z majitelů "garážuje".

Události na jaře nabraly rychlý spád a motorka se bude dražit už za necelý měsíc. V neděli 30. května přesně v poledne proběhne v prostorách pražského Žofína charitativní aukce, která mimo Jawu čítá na 200 obrazů slavných, převážně českých umělců od Toyen, Emila Filly až po Maxe Švabinského, a výtěžek z prodeje těchto děl putuje na dobročinné účely. Aukce proběhne on-line přes dražební portál, ale kvůli omezením zřejmě bez obecenstva přímo v sále. Na předaukční výstavu, kde na zdi visí díla slavných umělců za celkem stovky milionů okolo naleštěné Jawy, je ale možné se do Galerie Kodl na Národní třídě podívat už teď.

Vydražená částka z prodeje tohoto "uměleckého díla" kompletně zamíří bez aukční přirážky na účet Charity Česká republika. Pomoc půjde na podporu pozůstalým rodinám s dětmi, které se dostaly do existenčních potíží v souvislosti s úmrtím jednoho z rodičů vinou onemocnění covid-19. Majitel k vydražené Jawě dostane také zmíněné primky s pořadovým číslem 19/21 s prodlouženou zárukou a speciální certifikát.

Motorka má ve sdružených budících hodiny, bohužel ale ne značky Prim.
Motorka má ve sdružených budících hodiny, bohužel ale ne značky Prim. | Foto: Václav Vašků

Vyvolávací cena je 200 tisíc korun. Za kolik se vzácná milionářská Jawa prodá, se ale těžko odhaduje. "Je to složitá otázka, a protože jsem spíš pesimističtější, myslím, že cena by se mohla pohybovat od 200 do 600 tisíc. Je to ale unikát a věřím, že může oslovit i nové klienty. Velmi se mi líbí hodinky, které k ní patří. Díky nim Jawa získává na vyšší hodnotě, přispívá k tomu právě kombinace dvou kvalitních českých firem. Kolegové si ze mě dělají legraci, že teď už nám bude chybět v aukci jen traktor Zetor," směje se Martin Kodl, majitel stejnojmenné galerie.

Na kolik si sběratelé cení raritní Jawy a speciálních hodinek Prim, které proslavila skupina vlivných podnikatelů a politiků, bude jasné předposledního května. Nadneseně se dá říct, že majitel se stane členem exkluzivního klubu motorkářů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy