Divoký tuning, drift i úsporné hybridy. Co všechno proslavilo automobily v Japonsku?

Jan Matoušek Jan Matoušek
1. 8. 2020 6:32
Japonská auta jsou známá po celém světě a řada modelů od tamních automobilek se zapsala do historie jako kultovní. Výrazným písmem se do dějin automobilismu zapsala i japonská automobilová kultura. Šílené tuningové kreace, drift nebo závody speciálně upravených aut silnějších než formule 1. Podívejte se na výběr toho, co proslavilo auta v Japonsku.
Foto: Nissan

Super Silhouette

V souvislosti s kaido racers už byla řeč o závodní sérii Super Silhouette, pokud ale přijde na japonskou automobilovou kulturu, je i o ní dobré napsat pár slov. Jde o závodní kategorii postavenou na pravidlech FIA pro skupinu 5. Množství povolených úprav bylo velmi široké, takže se silničními auty měly tyto speciály společnou vlastně jen siluetu karoserie. Ta byla doplněna o výrazné nárazníky, rozšířené blatníky nebo rozměrná zadní křídla.

Pod karoserií potom nastala ještě větší divočina. Jediným pravidlem bylo mít stejný blok motoru jako sériový vůz. Jinak bylo opět povoleno prakticky všechno, navíc neexistovala kvóta na počet homologačních silničních aut. Nejsilnější auta dosahovala výkonu až 419 kW, což bylo více než tehdejší vozy formule 1. Tehdejší je potom myšleno na přelomu 70. a 80. let - šampionát závodů těchto aut se konal pravidelně mezi lety 1979 a 1984 především na okruhu Fuji. Mezi diváky byly tyto závodní stroje velmi populární.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy