Divoký tuning, drift i úsporné hybridy. Co všechno proslavilo automobily v Japonsku?

Jan Matoušek Jan Matoušek
1. 8. 2020 6:32
Japonská auta jsou známá po celém světě a řada modelů od tamních automobilek se zapsala do historie jako kultovní. Výrazným písmem se do dějin automobilismu zapsala i japonská automobilová kultura. Šílené tuningové kreace, drift nebo závody speciálně upravených aut silnějších než formule 1. Podívejte se na výběr toho, co proslavilo auta v Japonsku.
Foto: Wikimedia Commons - Tokumeigakarinoaoshima (CC BY-SA 4.0)

VIP style

Nejrůznější druhy tuningu jsou v Japonsku prakticky náboženstvím. V následující galerii zmíníme některé z těch nejtypičtějších. Začít můžeme odnoží, která se označuje jako VIP style, či v převodu japonštiny do latinky jako bippu. Spojený bývá tento styl upravování automobilů s japonskou mafií Jakuza.

O původu tohoto stylu, který podle několika zdrojů začal v Ósace někdy v 80. letech, se lze často dočíst, že aby členové Jakuzy více splynuli s okolím a vyhnuli se tak častějším policejním kontrolám, začali místo evropských luxusních limuzín využívat ty japonské. To postupně začali napodobovat i například pouliční závodníci ve snaze vyhnout se častým policejním kontrolám. Ti si svá auta nicméně upravovali, čímž vznikl VIP style. A jakkoliv dříve byla tato odnož tuningu spojená s mafií či snahou vyhýbat se kontrolám, dnes už jde víceméně jen o styl úpravy automobilu.

Od klasických limuzín lze tak ty ve stylu VIP odlišit výrazně sníženým podvozkem, koly na nízkoprofilových pneumatikách, často navíc s negativním odklonem, zvýrazněnými koncovkami výfuku nebo celkovým bodykitem karoserie. Lak vozu je obvykle lesklý, a to v černém, šedém, stříbrném nebo bílém odstínu. Typicky se upravují již zmíněné limuzíny nejčastěji od vyšší střední třídy výše. To znamená třeba Toyoty Aristo (což je japonská verze Lexusu GS), Crown či Celsior (japonská verze Lexusu LS), Mazdu Millenia (japonská verze Mazdy Xedos 9) nebo Hondu Legend. Narazit lze ale i na některá menší auta upravená v tomto stylu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy