Divoký tuning, drift i úsporné hybridy. Co všechno proslavilo automobily v Japonsku?

Jan Matoušek Jan Matoušek
1. 8. 2020 6:32
Japonská auta jsou známá po celém světě a řada modelů od tamních automobilek se zapsala do historie jako kultovní. Výrazným písmem se do dějin automobilismu zapsala i japonská automobilová kultura. Šílené tuningové kreace, drift nebo závody speciálně upravených aut silnějších než formule 1. Podívejte se na výběr toho, co proslavilo auta v Japonsku.
Foto: Wikimedia Commons - Tokumeigakarinoaoshima (CC BY-SA 4.0)

Kaido racer

Termín kaido racer označuje další z řady upravených aut na japonských silnicích. Jejich styl často odpovídá závodním vozům Super Silhouette, které byly v Japonsku populární na přelomu 70. a 80. let. To znamená, že auta mají výrazná zadní křídla, mnohdy extrémní bodykit karoserie, především v podobě protažené spodní části předního nárazníku. Auto sedí celkově níže a má často také rozšířené zadní blatníky, zároveň si ale zachovává siluetu výchozího modelu.

Občas lze narazit na to, že kaido racers jsou jedna z odnoží stylu bosozoku, který sám o sobě je v nejextrémnější formě typický, vedle křídel nebo extravagantních nárazníků, třeba také nejrůznějším způsobem prodlouženými a nastavenými koncovkami výfuku - ať v zadní části, z boku, nebo dokonce z kapoty. Někde je i tato extrémní forma zahrnuta pod pojem kaido racer. Například internetová encyklopedie Wikipedia ale tvrdí, že kaido racers a bosozoku fungují vedle sebe, nejsou ale to stejné.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy