Jaká auta se vyrábí na území bývalého Československa? Od devíti automobilek tu vzniká 23 modelů

Foto: Porsche
Eva Srpová Eva Srpová
10. 11. 2017 6:48
Slováci patří mezi automobilové velmoci. V přepočtu aut vyrobených na jejich území na počet obyvatel jsou dokonce světovou jedničkou. Ani Česko nezahálí, sice tu mezi místními továrnami máme o jednu automobilku méně než sousedé, a brzy dokonce o dvě, avšak počtem vyrobených aut za rok Slováky překonáváme. Sestavili jsme galerii modelů, které se produkují na území bývalého Československa. A je to rozmanitá paleta, od miniaut až po luxusní SUV.

Český trh závisí na automobilovém průmyslu. Vloni tu bylo vyrobeno přes 1,3 milionu aut a své modely tu vyrábí celkem šest automobilových značek. A protože od ledna do října letošního roku produkce aut trvale roste, už teď je jisté, že rok 2017 předvede nový automobilový rekord.

Na Slovensku mají o jednu značku více a od roku 2018 přibude další - Jaguar Land Rover. V přepočtu vyrobených aut na obyvatelstvo jsou Slováci dokonce první na světě. A to přestože Slovensko nemá vlastní automobilovou značku. Českým výsledkům totiž zásadně pomáhá domácí Škoda.

Sestavili jsme seznam aut, která vznikají na území České a Slovenské republiky. Podívejte se do galerie.

Pokud vás zajímají prodejní výsledky, kompletní přehled nejprodávanějších aut v Česku najdete tady.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Veřejné slyšení k údajnému střetu zájmů a dotační politice EU chystají na duben senátoři

Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise chce koncem dubna uspořádat veřejné slyšení, které se má týkat dotační politiky EU a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS ve čtvrtek řekl, že slyšení by se mělo konat 28. dubna.

Pozván na něj bude i ministerský předseda, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy