Jak vybavit auto při silných mrazech?

Zbyněk Klíč
31. 1. 2012 12:13
Při silných mrazech by měli zpozornět i řidiči a opatřit si startovací kabely nebo nemrznoucí směs do nádrže
Foto: Radek Pecák

Pomalu, ale jistě, přicházejí do Čech mrazy, a proto by měli zpozornět i řidiči. Na co nezapomenout, aby se auto po třeskutě mrazivé noci či delším stání na parkovišti rozjelo?

Základem jsou startovací kabely. V zimním období totiž může dojít ke ztrátě kapacity akumulátoru a při velmi nízkých teplotách až k úplnému vybití i u relativně mladého akumulátoru. Ty je pak třeba propojit s autem se stejným napětím elektroinstalace a provozuschopným akumulátorem (lepší je volit výkonnější auta než městská mini).

Nabídka startovacích kabelů je dnes velmi široká, při jejich výběru je vhodné dbát především na tloušťka kabelu. Pro osobní automobily se zážehovými motory jsou doporučovány kabely s průřezem větším než 16 milimetrů čtverečních, pro motory o objemu nad 2,5 litru a turbodiesely je doporučeno používat kabely s průřezem od 25 milimetrů čtverečních výše.

Jak nabít akumulátor?

Při zapojování kabelů by mělo být vypnuté zapalování u obou vozidel. Nejprve se svorky červeně označeného kabelu připojí ke kladnému pólu (+) vybitého akumulátoru a následně ke kladnému pólu nabitého akumulátoru. Na ten se pak připnou na záporný pól (-) jedna svorka černě označeného kabelu a ta druhá se u "vybitého" vozidla připojí na kovovou část v motorovém prostoru, u nových vozidel bývá tento kostřící bod často označen znamínkem mínus.

Nabití vozu však nemusí přijít okamžité, doporučuje se počkat i 15 minut, než motor "chytne". Vhodné je také vyzkoušet, zda vybitý vůz po zprovoznění "šlape" i bez podpory druhého auta.

Aditiva do nádrže

Lepší start motoru zajistí také aditivové koncentráty. Náplň se v tomto případě lije v doporučeném množství přímo do nádrže. Speciální koncentrát je důležitý především pro auta se vznětovým motorem, kterému pomáhá, pokud (především nekvalitní) nafta v nádrži zamrzne. Do nádrže je také možné nalít jeden až tři litry benzínu, podle množství paliva, které je v nádrži.

Silné mrazy vyžadují i další doplňky. Zmiňme především nemrznoucí směs do ostřikovačů, případně i rozmrazovač zámků, který se vyplatí mít u sebe pokaždé, když odejdete z auta.

Vhodné je také při nízkých teplotách změřit si hladiny elektrolytu v akumulátoru, bod varu brzdové kapaliny a bod mrznutí chladicí kapaliny (chladicí kapalina by měla být nemrznoucí až do -25° C).

Pohodlnější řidiči si také mohou dokoupit přípravky proti zamrzání oken nebo speciální fólii proti tvoření námrazy, která je napnutá mezi zavřenými dveřmi a pod stěrači.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

EU podle Reuters ve svém hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v ČR.

Evropská komise ve svém prvním hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje mimo jiné znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v České republice, na Slovensku a v dalších čtyřech zemích převážně z východní části Evropské unie. Informovala o tom v předstihu agentura Reuters. V poledne má zprávu oficiálně představit místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Unijní exekutiva podle Reuters vidí nedostatky v protikorupčním boji v Bulharsku, Chorvatsku, na Slovensku, v České republice, v Maďarsku a na Maltě.

Dokument, který má Reuters k dispozici, podle tiskové agentury spatřuje hlavní ohrožení demokratických standardů ve výzvách, kterým v členských zemích čelí média a soudnictví.

Zpráva upozorňuje i na to, že koronavirová pandemie posloužila jako "zátěžová zkouška" odolnosti vlády práva napříč sedmadvacítkou. Některá mimořádná protiepidemická opatření, která přijaly vlády jednotlivých států, podle komise zašla příliš daleko.

"Když mimořádné pravomoci oslabují institucionální kontrolu rozhodujících osob, stává se o to důležitějším dohled nad veřejnými rozhodnutími ze strany médií a občanské společnosti," konstatuje zpráva. "Ovšem v některých členských státech čelí média a občanská společnost novým překážkám," cituje Reuters z dokumentu.

Druhou významnou oblastí, u níž Evropská komise vyjádřila znepokojení, je podrývání nezávislosti justice. Komise tu kritizuje zejména Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Chorvatsko a Slovensko.

"Polské reformy justice po roce 2015 jsou velkým zdrojem sporů," konstatuje komise. Také Maďarsko je podle ní mezi členskými státy, v nichž směr změn zavdal důvod k vážným obavám z dopadu reforem na nezávislost soudnictví.

Zdroj: ČTK
Další zprávy