Jak se jezdilo v Československu. Dobové fotky ukazují realitu socialistických cest

Doprava v Brně na počátku 60. let.
Auta byla na počátku 60. let pro mnoho Čechoslováků stále nedosažitelným snem, byť se situace oproti 50. letům jistě o něco zlepšila. Cestou, jak získat nové auto, byla ale třeba také výhra v loterii. Například v této knižní loterii, která se v roce 1961 konala v Brně, byla hlavní výhrou Volha 21. Tehdy šlo o stále ještě docela horkou novinku, první kusy auta s přezdívkou Carevna se do Československa dostaly koncem 50. let. Tabule u auta lákala na loterii, v níž vyhrává každý los. Ten stál mimochodem deset korun. Kdo nevyhrál auto, mohl si odnést třeba zájezd do Kyjeva, Leningradu nebo Moskvy, novou televizi, fotoaparát, hodinky nebo knihy.
Počátek 60. let a pohled na Václavské náměstí v Praze. Bystré oko jistě pozná Škodu 1201 v podobě auta taxislužby a nákladní Pragu RN.
Rok 1959, Šafárikovo náměstí v Bratislavě a Škoda 706 RTO v barvách bratislavského dopravního podniku. Právě v roce 1959 se začaly legendární autobusy objevovat v ulicích slovenského hlavního města, celkem jich bylo do roku 1971 dodáno na 265 kusů.
První máj byl za socialismu velkou událostí, kterou bylo potřeba náležitě oslavit slavnostním průvodem. Tuto fotografii jsme nicméně vybrali kvůli automobilu, který se na ní objevuje: Avia 350 byla prototypem malého lidového vozítka s upraveným motocyklovým motorem Jawa o výkonu 10 kW. Do výroby ale model neproniknul.
Foto: Fortepan / UWM Libraries
Jan Matoušek Jan Matoušek
8. 1. 2023 6:32
Na silnicích méně aut, dlouho neexistující dálnice a omezený výběr modelů. Realita motoristů v socialistickém Československu mnohdy nebyla moc růžová, přesto na tu dobu kdekdo vzpomíná s lehkou nostalgií. Jak to vypadalo na silnicích v Československu, si můžete připomenout v následující galerii.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

ČT a Media Club stahují insolvenční návrh na Soukupovu Médeu

Firma Médea podnikatele Jaromíra Soukupa oznámila, že urovnala spory se společností Media Club, která tak stáhne insolvenční návrh vůči Médei. Návrh na insolvenci vzal zpět i druhý věřitel, Česká televize (ČT). Vyplývá to z dokumentu v internetovém Insolvenčním rejstříku. O ukončení insolvence rozhodne Městský soud v Praze.

ČT a firma Media Club z mediální skupiny Prima podaly společný insolvenční návrh letos 10. března. Veřejnoprávní televize v návrhu uvedla, že jí Médea dluží dohromady asi 11,8 milionu korun za objednávky vysílání reklamy či sponzorování pořadů. Media Clubu nezaplatila Médea podle návrhu celkem zhruba 18,1 milionu. Stejně jako v případě ČT neuhradila Médea platby za objednávky vysílání televizních reklam. ČT a Media Club navíc uvedly, že Médea má neuhrazené pohledávky více než čtvrt roku po splatnosti také vůči dalším věřitelům.

Postup věřitelů Médea označila za "šikanózní" a zjevně bezdůvodný. Městský soud v Praze přesto návrhu vyhověl a 17. března zahájil insolvenční řízení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy