Mimořádná zpráva

Jak poznat falešný inzerát na auto? Je to jednoduché, přesto se důvěřivci nepoučí

Eva Srpová Eva Srpová
30. 1. 2019 6:02
Každý rok se v Česku registruje v průměru 150 tisíc ojetých aut. Podle statistik Svazu dovozců automobilů to vloni bylo 177 tisíc, od roku 2014 tak prodeje stabilně rostou. Lidé nakupují vozy buď v autobazarech, najímají si firmy, které jim koupi auta zprostředkují, anebo se spoléhají na soukromou inzerci. V tak ohromném počtu inzerátů se občas najdou i podvodníci, kteří se snaží nekalým způsobem vylákat z důvěřivých zájemců peníze. Poradíme, jak je poznat.
Foto: Archiv sdružení SOVA

Prověřte vše, co prověřit jde

Přepravní společnost, která je ve skutečnosti také fiktivní, ale auto odmítá dopravit do té doby, než zájemce pošle zálohu. Zbyněk Veselý tedy radí, aby si zájemce nejdřív důkladně prověřil nejen kupujícího, ale i zmíněnou společnost. 

Zadejte jméno a následně i telefonní číslo inzerenta do Googlu. Jak podvodníci obměňují identity, stane se, že najdete upozornění na podvod. Je ale potřeba hledat v angličtině, nejedná se totiž pouze o fenomén, který trápí české motoristy.

"Pokud se podaří dohledat stránky inzerenta nebo přepravní společnosti, je potřeba zkoušet, zda jde všechno rozklikat i jestli jsou aktivní prolinky na sociální sítě. Hledejte také recenze," vysvětluje Veselý.

 

Právě se děje

Další zprávy