Mimořádná zpráva

Jak jezdit na ledu? Nejlépe bokem. Učili jsme se řídit porsche za polárním kruhem

Jak jezdit na ledu? Nejlépe bokem. Učili jsme se řídit porsche za polárním kruhem
Ráno na nás čekají auta seřazená před budovou školicího střediska, které leží asi 20 minut jízdy od Levi.
Je minus 10 stupňů Celsia. Auta jsou proto nastartovaná, aby v nich bylo teplo.
Před startem nás čeká podrobné školení s trochou teorie. Probírá se přenášení váhy a jeho vliv na zatáčení.
Instruktoři čekají na své studenty. Nepřehlédnete je. Mají na sobě červené polární bundy.
Foto: Porsche
Jan Markovič Jan Markovič
11. 2. 2016 10:02
Každou zimu se ospalé finské městečko Levi ležící za polárním kruhem promění ve velké ledové hřiště. Automobilka Porsche si sem přiveze 150 aut. S nimi se potom nadšení řidiči učí různou techniku jízdy na ledu a sněhu. Byli jsme mezi nimi. Nacvičili jsme manévr jménem skandinávský švih i projetí celého okruh bokem v autě o výkonu 580 koní.
 

Právě se děje

před 7 minutami

Volby by nyní vyhrálo ANO s 23,5 pct hlasů. Koalice Spolu by byla na druhém místě s 21,5 pct a předstihla by o půl pct Piráty se STAN, zjistilo CVVM.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty, odbavila nejméně lidí za 25 let

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty 687 milionů korun z předloňského provozního zisku 4,7 miliardy korun. Uvedla to v tiskové zprávě. Negativní vliv na hospodaření měla podle ní krize v letecké dopravě způsobená pandemií covidu-19, která zapříčinila pokles počtu cestujících téměř o 80 procent.

Skupina podotkla, že tento stav významně ovlivnil také služby odbavení cestujících i letadel, které poskytuje dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Pokles provozu i částečná nejistota na trhu se pak dotkly i segmentu údržby letadel, kterou zajišťuje Czech Airlines Technics. Pražské letiště v roce 2020 odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je nejméně za posledních 25 let.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Ekonomika Evropské unie vzrostla o 1,9 procenta, nejmenší nezaměstnanost je v Česku

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním kvartálu, za kterým stály negativní dopady šíření koronaviru. Ve svém prvním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V EU také druhý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší nezaměstnanost je v Česku, kde klesla na 2,8 procenta.

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna. Evropská centrální banka v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy