Jak daleko dojede nový Spark EV? Chevrolet poskytl data

Tomáš Rybecký
10. 5. 2013 10:15
Chevrolet zveřejnil dojezd a spotřebu svého elektromobilu Spark EV
Foto: Chevrolet

Chevrolet zveřejnil zásadní informace týkající se nového modelu Spark EV. Nejnovější elektromobil má dojezd 182 km se spotřebou odpovídající 0,176 kWh/km.

Soustava lithium-ionových baterií Chevroletu Spark EV s kapacitou 21 kWh bude nabízet nejvyšší omezenou záruku na trhu - 8 let, nebo 161 000 najetých km. Poprvé k dispozici bude i nabíječka SAE Combo pro rychlé nabíjení stejnosměrným proudem. Ta umožní dobít Spark EV na 80 % kapacity akumulátorů za přibližně 20 minut.

Bateriový systém je přitom schopen absolvovat takovéto rychlé dobíjení i několikrát denně. Dobíjení střídavým proudem z běžné zásuvky 230 V trvá přibližně šest až osm hodin.

Ve srovnání s průměrným novým vozem může Spark EV ušetřit majiteli až 6879 EUR na nákladech za palivo během pěti let. Ve Spojených státech se Spark začne prodávat v létě ve státech Kalifornie a Oregon. Na vybrané evropské trhy přijde v roce 2014.

Chevrolet chce ve Sparku EV nabídnout nejen hospodárnost, ale i jízdní zážitky. Olejem chlazený elektromotor s permanentními magnety dosahuje točivého momentu až 542 N.m a vůz díky tomu zrychlí z 0-100 km/h za 8,5 s.
Motor a pohonná jednotka se montují v baltimorském závodě GM ve White Marsh, Maryland, USA.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy