Spalovací motor je sprosté slovo. Největší novinky z Frankfurtu jsou elektrické

Jediné opravdové překvapení letošního frankfurtského autosalonu - koncept BMW 4.
Rodina koncepčních Audi AI se rozrostla o dalšího člena. Tentokrát jde o AI:Trail, tedy terénní vůz budoucnosti se světlostí 34 cm a 22palcovými koly. Nechybí elektrický pohon, který má výkon 320 kW. Akumulátor dodá sílu na 400 až 500 km, případně až 250 km v těžkém terénu.
BMW na domácí půdě prezentuje několik novinek. Poprvé veřejně je tak možné si prohlédnout čtvrtou generaci kompaktní řady 1. Ta výrazně změnila svůj design a především stojí na platformě s pohonem předních kol.
BMW také ukazuje novou generaci faktického zakladatele třídy luxusních SUV-kupé. Model X6 dostal design předních partií i techniku konvenčnější X5, ovšem v atraktivnějším balení. V nabídce motorů nebude chybět benzinový osmiválec s 390 kW.
Cupra po SUV Formentor ukazuje vizi druhého vlastního modelu. Opět jde o SUV, které se tentokrát jmenuje Tavascan a nabízí robustní design, který nicméně stále působí dynamicky. Kola mají 22 palců a doplňují výraznou přední část. Pohon je elektrický - dva motory mají 225 kW, dojezd na jedno nabití je 450 km.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
12. 9. 2019 6:03
Letošní frankfurtský autosalon je v mnohém smutnou podívanou. Celá řada vystavovatelů, včetně například Peugeotu, Citroënu nebo Mazdy, poslala omluvenku. Kdysi tradiční hostesky lákající na danou novinku jsou také minulostí. A pro příznivce spalovacích motorů pak výstava vysílá jasný signál: Kupujte, dokud jsou. Začíná nadvláda elektřiny.
 

Právě se děje

před 20 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy