Spalovací motor je sprosté slovo. Největší novinky z Frankfurtu jsou elektrické

Jediné opravdové překvapení letošního frankfurtského autosalonu - koncept BMW 4.
Rodina koncepčních Audi AI se rozrostla o dalšího člena. Tentokrát jde o AI:Trail, tedy terénní vůz budoucnosti se světlostí 34 cm a 22palcovými koly. Nechybí elektrický pohon, který má výkon 320 kW. Akumulátor dodá sílu na 400 až 500 km, případně až 250 km v těžkém terénu.
BMW na domácí půdě prezentuje několik novinek. Poprvé veřejně je tak možné si prohlédnout čtvrtou generaci kompaktní řady 1. Ta výrazně změnila svůj design a především stojí na platformě s pohonem předních kol.
BMW také ukazuje novou generaci faktického zakladatele třídy luxusních SUV-kupé. Model X6 dostal design předních partií i techniku konvenčnější X5, ovšem v atraktivnějším balení. V nabídce motorů nebude chybět benzinový osmiválec s 390 kW.
Cupra po SUV Formentor ukazuje vizi druhého vlastního modelu. Opět jde o SUV, které se tentokrát jmenuje Tavascan a nabízí robustní design, který nicméně stále působí dynamicky. Kola mají 22 palců a doplňují výraznou přední část. Pohon je elektrický - dva motory mají 225 kW, dojezd na jedno nabití je 450 km.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
12. 9. 2019 6:03
Letošní frankfurtský autosalon je v mnohém smutnou podívanou. Celá řada vystavovatelů, včetně například Peugeotu, Citroënu nebo Mazdy, poslala omluvenku. Kdysi tradiční hostesky lákající na danou novinku jsou také minulostí. A pro příznivce spalovacích motorů pak výstava vysílá jasný signál: Kupujte, dokud jsou. Začíná nadvláda elektřiny.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy