I některá moderní auta v nárazových testech propadají. Známe nejhorší výsledky za posledních pět let

Po velmi dlouhé době nový automobil dostal v testech EuroNCAP pouze dvě hvězdy z pěti. Byl jím Ford Mustang.
Ford Mustang při letošním testu EuroNCAP dostal jen dvě hvězdy. Ford poté sdělil, že v druhé polovině letošního roku dostane vůz přednárazový bezpečnostní asistent i asistent udržující vůz v pruzích, čímž se prý bezpečnost zlepší. Test Mustangu fastback.
Ford Mustang v testech propadl, získal pouze dvě hvězdičky z pěti
Ford Ka+, který se začal prodávat v loňském roce, v nárazových testech celkově nedopadl zle, ale bylo zjištěno, že tvar a umístění palubní desky nemusí být při nárazu nejšetrnější k různě velkým členům posádky a může některé z nich více zranit. To přineslo penalizaci a celkový výsledek tři hvězdy z pěti.
Fiat 500 je dalším vozem, který letos dostal v testu jen tři hvězdy. Důvodem je, že hlavy řidiče a pasažéra byly při čelním nárazu ve velkém ohrožení a testovací figuríny nebyly dostatečně ochráněny.
Foto: EuroNCAP
Eva Srpová Eva Srpová
13. 3. 2017 6:47
V poslední sérii nárazových testů propadl Ford Mustang, získal pouze dvě hvězdičky z pěti. Také Ford Ka+ a Fiat 500 si nevedly nejlépe, dostaly jen tři hvězdy. Podívali jsme se proto do výsledků EuroNCAP, jaká auta, která přišla na trh v posledních pěti letech, získala podprůměrné vysvědčení za bezpečnost.

V žebříčku figurují vozy, které byly nezávislou organizací EuroNCAP prověřovány v posledních pěti letech. Je však nutné podotknout, že testy jsou rok od roku přísnější, neznamená to tedy, že auta, která dosáhla maximálního počtu pěti hvězd před pěti lety, by v testu za aktuálních podmínek dostala stejné výborné hodnocení.

Ke zpřísnění testu došlo v roce 2012 a pak také v roce 2015, kdy pro dosažení plného počtu hvězd bylo nutné, aby ochrana chodců byla minimálně 60 %, zatímco dříve stačilo o 20 %méně.

Pokud byste se rádi podívali, jakých výsledků dosáhly v testu EuroNCAP různé modely aut, podívejte se sem na kompletní přehled.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Policie obvinila útočníka, který napadl zdravotní sestru v nymburské nemocnici lopatou

Policie ve čtvrtek dopoledne obvinila útočníka, který v úterý večer v nymburské nemocnici napadl zdravotní sestru lopatou. Muž se k činu přiznal, jeho motivem bylo dostat se do vězení. Policisté podají návrh na vzetí obviněného do vazby, soud bude o návrhu rozhodovat nejpozději v pátek dopoledne, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Petra Potočná.

"Dnes v dopoledních hodinách kriminalisté zahájili trestní stíhání jednatřicetiletého muže pro spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví ve stadiu pokusu," uvedla Potočná. Kriminalisté mu navíc prokázali spáchání další majetkové a násilné trestné činnosti.

"K motivu napadení zdravotní sestry uvedl, že čin spáchal úmyslně a z důvodu touhy dostat se do vězení," dodala Potočná. Muž v úterý večer vnikl do objektu nemocnice, kde zezadu přistoupil ke zdravotní sestře a udeřil ji lopatou do hlavy. Žena skončila ze zraněním v nemocnici.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Vláda musí ujasnit pravidla pro otevření zahrádek a připravit plán na podzim, uvedla Hospodářská komora

Vláda musí podle Hospodářské komory (HK) nejpozději v pátek jasně uvést pravidla pro otevření restauračních zahrádek. Měla by také připravit plán pro podzim s pandemií koronaviru. Podnikatelé se podle komory chtějí vyhnout riziku opětovného uzavření, zároveň odmítají, aby jim za případné zhoršení epidemické situace byla přičítána odpovědnost. Ve čtvrtek to řekl prezident HK Vladimír Dlouhý. Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že vláda v pátek podmínky pro otevření zahrádek zpřesní.

Provozovatelé stravovacích provozů musejí mít podle Dlouhého neodkladně jasno v tom, zda budou muset od pondělí kontrolovat doklady hostů o negativních testech na koronavirus či očkování, k čemuž potřebují ale detailní informace, nebo bude stačit vývěska, že za vládou nastavená pravidla se bude zodpovídat zákazník.

Komora podle Dlouhého nikdy neříkala, že vstup do provozoven služeb, hotelů nebo restaurací má být podmíněn testem či očkováním. Pravidla podle něj určuje stát. HK se snažila najít technologické řešení. Vyvinula proto mobilní aplikaci, ve které by lidé našli podniky, které se zavázaly k dodržování nastavených pravidel, zároveň by jejím prostřednictvím prokázali svou bezinfekčnost. Potřebné pro její plošné využití bylo zapojení státu. Podle viceprezidenta HK Zdeňka Zajíčka se tak nestalo a aplikaci nyní komora uloží "do šuplíku".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydaný Nikulin dostal od Česka 250 000 korun, žádá další peníze

Ministerstvo spravedlnosti vyplatilo Rusovi Jevgeniji Nikulinovi čtvrt milionu korun v souvislosti s jeho vydáním do USA. Také se mu omluvilo. Vyplynulo to z čtvrtečního jednání u soudu, který se začal zabývat Nikulinovým nárokem na náhradu nemajetkové újmy za nezákonné rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Nikulin, který po Česku žádá dalších 1,25 milionu korun, byl loni v USA odsouzen za hackerství k sedmi letům a čtyřem měsícům vězení. Stát další peníze platit odmítá.

Částku 250 000 korun, kterou za to ministerstvo Nikulinovi loni v říjnu vyplatilo, označil ve čtvrtek Rusův advokát Martin Sadílek za neúměrně nízkou. "Advokát ho (Nikulina) ujistil, že pan ministr nemůže učinit rozhodnutí, které ve finále skutečně učinil. Akt deportace Nikulin považoval ve své podstatě za únos a za zradu svého advokáta," popsal u Obvodního soudu pro Prahu 2. Klient podle něj ztratil důvěru v soudní systém i své právní zástupce, což velmi negativně ovlivnilo způsob jeho obhajoby v USA.

Sadílek poukázal také na to, že podle znaleckého posudku zadaného Nikulinovými obhájci v USA trpí Rus posttraumatickou stresovou poruchou. "Domnívám se, že vznikla v přímé souvislosti s nezákonným aktem pana ministra spravedlnosti," podotkl. Zdravotní posudky ze Spojených států chce v aktuálním řízení navrhnout jako důkaz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy