První český hybrid není za hubičku. Hyundai Tucson nabízí po modernizaci i levnější verze

Jan Matoušek Jan Matoušek
17. 7. 2018 12:41
Se sloganem "první český hybridní vůz" přichází na český trh omlazená podoba Hyundai Tucson. Ono titulování jihokorejského modelu za český je stále poměrně kontroverzní, nicméně jiné hybridní auto vyrobené v České republice zatím (až do příchodu plug-in hybridního Superbu) koupit nelze. Facelift populárního kompaktního SUV ale není jen o novém pohonném ústrojí. V Nošovicích produkovaný vůz dostal i upravený vzhled a nové prvky výbavy. Kolik stojí, se podívejte do galerie.
Foto: Hyundai

První hybrid z České republiky

Omlazený Tucson se může pyšnit, pro někoho kontroverzně, titulem prvního sériového hybridu z České republiky. V nabídce se totiž objeví systém s napětím 48 V. Skládá se z naftového čtyřválce 2.0 CRDi, lithium-iontového akumulátoru, mild-hybridního startér-generátoru a měniče napětí stejnosměrného proudu. Při akceleraci podporuje startér-generátor spalovací motor výkonem 12 kW, akumulátor se pak dobijí prostřednictvím rekuperace kinetické energie. Hyundai udává snížení spotřeby a emisí CO2 o 7 procent, přesná čísla nicméně zatím neuvedl. Na českém trhu bude mild-hybridní jednotka spojena se šestistupňovou manuální či osmistupňovou automatickou převodovkou a pohonem všech kol. A pokud nepotřebujete nejsilnější turbodiesel, stejným mild-hybridem bude od jara příštího roku i menší 1.6 CRDi.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy