První český hybrid není za hubičku. Hyundai Tucson nabízí po modernizaci i levnější verze

Jan Matoušek Jan Matoušek
17. 7. 2018 12:41
Se sloganem "první český hybridní vůz" přichází na český trh omlazená podoba Hyundai Tucson. Ono titulování jihokorejského modelu za český je stále poměrně kontroverzní, nicméně jiné hybridní auto vyrobené v České republice zatím (až do příchodu plug-in hybridního Superbu) koupit nelze. Facelift populárního kompaktního SUV ale není jen o novém pohonném ústrojí. V Nošovicích produkovaný vůz dostal i upravený vzhled a nové prvky výbavy. Kolik stojí, se podívejte do galerie.
Foto: Hyundai

Nejen hybrid

Nejen s hybridním motorem však bude na českém trhu Tucson k dispozici. Benzinová nabídka začíná u 1.6 GDI s výkonem 97 kW a pohonem předních kol v kombinaci s manuálním šestikvaltem. Přeplňovaná 1.6 T-GDI má 130 kW a na výběr mezi pohonem předních nebo všech kol a šestistupňovou manuální nebo sedmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou.

Naftová paleta začíná u 1.6 CRDi s výkonem 85 nebo 100 kW. Slabší motor má pohon přední nápravy, silnější pohon obou náprav. Na výběr zůstává manuál nebo dvouspojkový automat (pro verzi se 100 kW). Vrcholem nabídky, mimo mild-hybrid, je naftový dvoulitr CRDi s výkonem 136 kW a pohonem všech kol. Manuální ústrojí lze zaměnit za osmistupňový automat.

Jakákoliv automatická skříň pak zájemce přijde na 55 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy