Hořlavý problém elektromobilů Chevrolet Bolt: LG přispěje na výměnu jejich baterií

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
12. 10. 2021 16:05
Jihokorejské společnosti LG Chem a LG Electronics poskytnou 1,2 miliardy dolarů (26,3 miliardy Kč) na výměnu baterií ve vozech Chevrolet Bolt, které svolala americká automobilka General Motors (GM).
Chevrolet Bolt, ilustrační snímek.
Chevrolet Bolt, ilustrační snímek. | Foto: Chevrolet

GM v srpnu rozšířila počet těchto aut stažených kvůli nebezpečí požáru baterie na více než 140 000 a náklady na výměnu odhadla na 1,8 miliardy dolarů. Firmy LG tak poskytnou největší podíl na nákladech, uvedla agentura Reuters.

Společnosti LG Chem a LG Electronics dnes uvedly, že jednání o pokrytí nákladů už skočila. Většinu z nich, konkrétně 1,4 bilionu wonů (18,3 miliardy Kč), zaúčtovaly ve čtvrtletí od července do září. Část i v předchozím kvartálu.

Automobilce GM baterie dodává společnost LG Energy Solution, která spadá pod LG Chem. Palivové články do modulů a sad baterií montuje LG Electronics.

LG dodávalo baterie také pro v Koreji vyráběné elektromobily Hyundai Kona a Ioniq, které se potýkaly s podobnými problémy jako Chevrolet Bolt.

Akcie společností LG Chem a LG Electronics dnešní obchodování uzavřely růstem o 4,2 a 3,3 procenta. Investorům se ulevilo, že zmizela nejistota ohledně nákladů na stažení aut z trhu.

Společnost LG Energy Solution dodala, že plánuje obnovit práce na své primární veřejné nabídce akcií (IPO). Ta byla v srpnu pozastavena právě kvůli nejasnostem ohledně nákladů na stažení vozů z trhu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

První kolo v Söldenu vyhrál domácí lyžař Leitinger, Krýzl byl osmapadesátý

Nečekaným lídrem úvodního závodu Světového poháru mužů v Södenu je po prvním kole domácí lyžař Roland Leitinger. Obří slalom zahájil nejrychlejším časem s vysokým startovním číslem 19. Třicetiletý vicemistr světa z roku 2017, jehož kariéru poznamenala zranění a v minulé sezoně se dostal jedinkrát do elitní desítky, má náskok 19 setin na francouzského mistra světa Mathieu Faivrea. Třetí je Švýcar Marco Odermatt s mankem 21 setin.

Pětatřicetiletý český reprezentant Kryštof Krýzl zůstal daleko za postupem do bodované třicítky. Se startovním číslem 51 dosáhl 58. času, na vedoucího Leitingera ztratil téměř čtyři sekundy (3,83). Ze 71 lyžařů byli tři pomalejší, zbývající do cíle nedojeli.

Druhé kolo začne ve 13:30.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Jihlavsku srazilo auto muže, ten na místě zemřel. Policie hledá svědky nehody

Na silnici I/38 na Jihlavsku v noci na neděli, asi půl hodiny po půlnoci, srazilo v pravém jízdním pruhu ve směru jízdy chodce a ujelo. Zraněný pětačtyřicetiletý muž na místě zemřel. Auto jelo po silnici ve směru od Dlouhé Brtnice na Stonařov. Policie hledá řidiče, kteří tam mezi půlnocí a 01:00 projížděli a mají ve vozech palubní kamery. Zavolat mají na tísňovou linku 158. ČTK to sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková. "Současně se obracíme na všechny řidiče, kteří místem projížděli a mohli by poskytnout informace k pohybu chodce po této silnici," dodala.

Další zprávy