Nové vodíkové auto od Hondy poslouží i jako elektrárna

Radek Pecák Radek Pecák
24. 11. 2014 15:08
Svazek palivových článků se vejde celý pod přední kapotu a dosahuje výkonu přes 100 kW.
Foto: Honda

Automobilka Honda chce v březnu roku 2016 uvést v sériové verzi na trh vůz Honda FCV s vodíkovým pohonem. Chlubí se, že nově vyvinutý svazek palivových článků nainstalovaný v tomto prototypu je o 33 procent menší než předchozí, a přitom dosahuje výkonu více než 100 kW a hustoty výkonu až 3,1 kW/l.

Foto: Honda

V porovnání s předchozí verzí svazků palivových článků se celkový výkon zvýšil přibližně o 60 procent. Navíc se celý vejde pod přední kapotu, což konstruktérům umožnilo vytvořit pohodlný interiér pro cestování pěti osob.

Honda FCV Concept má vodík uložený v 70MPA vysokotlakém zásobníku, který umožňuje cestovní dojezd více než 700 km. Tento zásobník lze u čerpací stanice doplnit přibližně za tři minuty - tedy podobně jako u klasického tankování ropného paliva.

Foto: Honda

Zřejmě největší zajímavostí tohoto vozu je, že společně s externím napájecím zařízením poslouží nový vůz jako jakási pojízdná elektrárna. Může vyrábět elektrickou energii, přičemž výkon tohoto zařízení by měl být dostatečný pro běžné potřeby domácnosti v rodinném domku.

Vůz by také mohl posloužit pro komunální zásobování elektřinou při katastrofách a jiných událostech.

S vývojem technologie, která pro pohon motoru využívá elektrickou energii vyrobenou v palivových článcích při chemické reakci vodíku a kyslíku, má Honda dlouholeté zkušenosti. Začátky se datují již do konce 80. let minulého století.

V roce 2002 se model Honda FCX stal prvním vozidlem s palivovými články na světě, který získal certifikaci americké agentury EPA (Environmental Protection Agency) a organizace CARB (California Air Resources Board). Na základě těchto certifikací zahájila společnost Honda leasingový prodej vozu Honda FCX v Japonsku a USA.

Foto: Honda

V roce 2003 společnost  vyvinula Honda FC STACK, první svazek palivových článků, který dokáže startovat při teplotách pod bodem mrazu. Následně v roce 2005 začala Honda jako první na světě prodávat FCV na leasing individuálním zákazníkům v USA.

V roce 2008 pak zahájila společnost Honda leasingový prodej modelu FCX Clarity - zcela nového vozu s palivovými články.

Foto: Honda

S novinkami ohledně vývoje vodíkových vozů přicházejí v posledních dnech i další automobilky. Nejprve značka Toyota představila produkční vodíkový vůz s názvem Mirai, který se začne prodávat již příští měsíc, a krátce poté německé Audi na autosalonu v Los Angeles ukázalo koncept A7 h-tron. I tento automobil po natankování vodíku do své nádrže vyrobí v palivových článcích elektřinu pro své elektromotory.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 5 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy