Hledáte úsporné auto a nechcete hybrid či naftu? Na českém trhu je přes 30 aut s pohonem na plyn

Jan Matoušek Jan Matoušek
23. 4. 2018 7:36
Zájem o vozidla na CNG, tedy stlačený zemní plyn, v posledních letech výrazně převyšuje popularitu aut na zkapalněný ropný plyn (zkráceně LPG). Jako jeden z důležitých typů pohonu má CNG například koncern Volkswagen, kde auta na toto palivo najdete u značek Audi, Seat, Škoda i Volkswagen. My jsme prohledali ceníky automobilek na českém trhu a vytvořili jsme přehled osobních aut s továrním pohonem na LPG a CNG. Na výběr je několik segmentů - od minivozů přes limuzíny střední třídy až po sedmimístná MPV.

V první části grafiky najdete automobily, které mají pohon jen na LPG. Následuje přehled vozidel, které nabízejí pohon na LPG i CNG, ve druhé polovině grafiky jsou auta, které pohání pouze CNG.

A proč zvolit auto na plyn? Třeba kvůli ceně pohonných hmot - litr LPG přijde podle dat webu mbenzin.cz v průměru na necelých 14 korun, kilogram CNG pak stojí v průměru lehce přes 25 korun. Naopak litr Naturalu 95 přijde dle dat společnosti CCS v průměru na asi 31 korun, zatímco litr nafty na asi 30 korun. Druhou stranou mince ovšem může být méně široká síť plnících stanic LPG i CNG.

Foto: Mitsubishi

Mitsubishi ASX

Japonská automobilka nabízí pro čtyři své modely přestavbu na LPG (tu provádí autorizovaný servis značky, dodavatelem řešení je externí firma), u nichž slibuje snížení provozních nákladů asi o polovinu při zachování objemu zavazadelníku. U SUV ASX stojí přestavba pro motor 1.6 MIVEC o výkonu 86 kW 35 900 korun, nejnižší cena tak je 430 900 korun.

Foto: Mitsubishi

Mitsubishi Outlander

U většího Outlanderu je přestavba k dispozici za 37 900 korun. Nabízí se přitom pro motor 2.0 MIVEC o výkonu 110 kW a to jak s manuálem a pohonem předních kol, tak automatem CVT a pohonem všech kol. Nejnižší cena vozu s pohonem na LPG je 646 350 korun.

Foto: Mitsubishi

Mitsubishi Lancer Sportback

U dosluhujícího Lanceru Sportback je přestavba možná v kombinaci s jediným zážehovým motorem - šestnáctistovkou MIVEC o výkonu 86 kW. Celý úkon stojí 36 900 korun, nejnižší cena plynového Lanceru s karosérií hatchback je tak 390 650 korun.

Foto: Mitsubishi

Mitsubishi Lancer

U Lanceru s karosérií sedan jsou podmínky stejné jako u hatchbacku. Šestnáctistovka tak má 86 kW a konverze přijde na 36 900 korun. Dokonce i základní cena vozu je stejná - 390 650 korun.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy