Hlad živnostníků po ojetých dodávkách z dovozu roste. Stáčejí se častěji než osobáky

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
3. 12. 2019 11:33
Dovoz ojetých dodávek do Česka za deset měsíců letošního roku meziročně vzrostl o devět procent na 10 954 vozidel. Nejvíce se dovážely značky Ford, Volkswagen a Fiat. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.
Foto: Shutterstock

Průměrné stáří dovážených ojetých lehkých užitkových aut bylo 10,1 roku, což je o desetinu roku více než ve stejném období loni. Je to zároveň o 1,5 roku více, než je nejčastěji uváděné stáří v tuzemské inzerci.

V českých autobazarech nebo na inzerát bylo jen v listopadu k mání 10 319 dodávek s cenou nejčastěji okolo 190 000 korun. Jejich udávaný nájezd se pohyboval okolo 185 000 kilometrů, vyplývá z monitoringu skupiny AAA Auto.

Mezi nejčastěji nabízené modely patří Ford Transit následovaný Volkswagenem Transporter a menším modelem VW Caddy. Na dalších místech jsou Peugeot Boxer a Fiat Ducato.

"Transit si zaslouženě vydobyl celosvětově neutuchající popularitu, o čemž svědčí i fakt, že se jeho jméno stalo mezi lidmi běžným označením pro jakoukoli dodávku. V listopadu mohli čeští zájemci o Ford Transit vybírat celkem z 1310 kusů za nejčastější cenu 145 100 Kč, s nájezdem přes 200 000 kilometrů a ve stáří 9,6 roku," uvedla generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová.

Během listopadu se v nabídce ojetých vozů objevilo celkem 119.189 vozů za nejčastější průměrnou cenu 150 000 Kč, jejichž stáří se obvykle pohybovalo kolem 9,5 roku.

Společnost Cebia, která se zabývá prověřováním stavu ojetin, minulý rok uvedla, že nákup ojeté dodávky, zejména té dovezené, nemusí být bez rizika. V případě lehkých užitkových vozů se častěji než u osobáků manipuluje s ukazatelem počtu najetých kilometrů.

Na trhu tak není nouze o dodávky, které byly stočeny o sta tisíce kilometrů. "Podle našich dat přitom odhadujeme, že dodávky jsou průměrně stočené o 300 000 kilometrů," komentovala stav Barbora Minksová ze společnosti Cebia. U osobních aut byl tachometr upraven v průměru o sto tisíc kilometrů.

Dodávky běžně jezdí na delších trasách a nejsou tedy tak opotřebované. Skutečný počet najetých kilometrů se u nich tak snadněji maskuje.

Připomeňme, že od loňského roku platí zákaz stáčení aut. Pokud se u auta prokáže, že má najeto méně kilometrů než při poslední technické prohlídce, může mu být odebrána způsobilost k provozu.

U dovozových ojetin, u nichž se komplikovaněji ověřuje servisní historie, je pochopitelně riziko manipulace s tachometrem větší a trvá i po zavedení nového předpisu. Auta stočená ještě před dovozem mohou legálně projít na české STK, protože u nich není záznam o předchozím stavu kilometrů.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy