Harley-Davidson si vybral Prahu pro oslavy výročí. Do města se sjede 70 tisíc motocyklů

Jan Markovič Jan Markovič
21. 6. 2017 7:45
V Praze působí nejstarší Harley-Davidson klub na světě. I to bylo jedním z důvodů, proč se americká značka rozhodla oslavit výročí právě zde. Podle odhadů by se příští rok v červenci mělo do hlavního města přijet na akci podívat okolo sto tisíc návštěvníků. To znamená i velké množství motocyklů, organizátoři odhadují 70 tisíc strojů.
Součástí oslav by měla být celá řada aktivit. Připravuje se spanilá jízda motocyklů nebo výstava historických a současných modelů značky, ať už jde o originální stroje, nebo zakázkové přestavby.
Součástí oslav by měla být celá řada aktivit. Připravuje se spanilá jízda motocyklů nebo výstava historických a současných modelů značky, ať už jde o originální stroje, nebo zakázkové přestavby. | Foto: Libor Fojtík

Prahu čeká příští rok rušný začátek prázdnin. Ve dnech 5. až 8. července tu totiž bude slavná americká značka motocyklů Harley-Davidson slavit své 115. výročí. Organizátoři očekávají, že by jen kvůli akci mělo do města dorazit okolo 100 tisíc lidí. Většina z nich přijede na motocyklech, na silnicích by se mohlo pohybovat až 70 tisíc strojů.

K volbě Prahy pro uskutečnění oslav pomohlo hned několik zásadních faktů. "Muselo se jednat o zajímavé, ale přitom snadno dostupné místo s dostatečnou ubytovací kapacitou a přímým zastoupením značky. V Česku má Harley-Davidson dlouholetou tradici. První zastoupení zde bylo už v roce 1924," říká Martin Heřmanský, regionální ředitel značky.

V Česku navíc působí i nejstarší stále fungující klub majitelů těchto motocyklů na světě. Založen byl v roce 1928. Předchozí oslavy, konkrétně 110. výročí značky, probíhaly v Římě. Tam se sjelo na 90 tisíc lidí. Pražští organizátoři tedy očekávají ještě lepší výsledek.

Součástí oslav by měla být celá řada aktivit. Připravuje se spanilá jízda motocyklů nebo výstava historických a současných modelů značky, ať už jde o originální stroje, nebo zakázkové přestavby. V nich mimochodem exceluje české zastoupení, které už několikrát zvítězilo v soutěži o nejlepší upravený stroj.

"Jsme velmi hrdí na to, že Harley-Davidson zvolil Prahu za hlavní místo pro konání oslav. Pro nás je to skvělá příležitost ukázat krásu Prahy a České republiky. Akce bude mít také pozitivní hospodářský dopad," řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Akce proběhne nejen pod záštitou ministerstva a Prahy, ale i Středočeského kraje. Připravena bude také policie.

Kromě Prahy zamíří motocykly také na cesty po okolí. Motorkáři se vydají do Kutné Hory, Poděbrad, Mělníka nebo na prohlídku vojenského ústavu v Lešanech. Rušno by tedy mělo být nejen v hlavním městě.

Podívejte se, jak vznikal upravený stroj Harley-Davidson v české dílně:

Motocykly Jawa jsou legendou mezi motorkáři i sběrateli. Jejich krása inspirovala dva mechaniky z pražské dílny Harley-Davidson ke stavbě unikátu. | Video: Petr Šoukal
 

Právě se děje

před 12 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy