Francouzi soudí Švédy. Logo jste nám "nešlohli", ale stejně zaplaťte

Martin Frei Martin Frei
10. 11. 2020 12:34
V Paříži se vede spor o dvě šipky. Na kapotě Citroënu ukazují jedním směrem, na přídi švédského Polestaru proti sobě. Jde o nově vytvořenou značku ve skupině Volva a Francouzi firmu vyzvali, ať emblém v zájmu odlišení změní. Když to nešlo po dobrém, obrátili se na soud. Jeho závěr je, že loga si nejsou podobná, ale plést by se stejně mohla. Švédům uložil pokutu a zakázal auta prodávat ve Francii.
Foto: Polestar

Hroty dvou šípů používá Citroën od roku 1919, jde tedy o jeden z nejtradičnějších emblémů v Evropě. Polestar byla původně samostatná závodní a ladičská firma, kterou v roce 2015 koupilo Volvo a původní čtyřcípou hvězdu v jejím štítu zjednodušilo tak, že z ní zůstal jen obrys dvou protilehlých rohů. Vlastně by vám vyšlo skoro totéž, kdybyste vzali logo vojenské aliance NATO a vymazali dva cípy slavné hvězdy s kruhem.

Foto: Citroën

Chytrý nápad, jak udělat severský minimalismus ještě minimalističtější. Jenže tři roky před tím si Citroën založil samostatnou odnož s názvem DS. A písmena převzatá z úspěšného modelu z 50. až 70. let stylizoval do tvaru, který může kreaci Polestaru vzdáleně připomínat.

Podstatný rozdíl je samozřejmě v tom, že pravá část loga je protažená do písmene S, takže už to vlastně není šipka. Přesto měli francouzští marketéři pocit, že Polestar ruší okamžitou rozeznatelnost jejich emblému, a požádali Švédy, aby ho změnili. Což nejenže se nestalo, ale Citroën nepochodil ani se stížností u evropské agentury na ochranu duševního vlastnictví EUIPO.

Foto: Aktuálně.cz

S podezřením na nekalou soutěž se proto obrátil se na pařížský soud, kde argumentoval, že loga všech tří značek se liší jen směrem, jimž ukazují šipky. Soud zaujal pozici chytré horákyně. Podle něj je spojení mezi emblémy "velmi slabé", ale vzhledem ke stoleté tradici loga Citroënu ve Francii by je lidé mohli plést. Volvu nařídil zaplatit odškodné 150 000 eur a na půl roku zakázal prodej vozů Polestar ve Francii.

To je dvojnásob paradoxní. Částka byla stanovena jako 0,05 % marketingového rozpočtu Citroënu pro Francii, zatímco Polestar v zemi dosud žádné obchodní aktivity nevyvíjí. A také tam neprodává žádná auta. Elektromobil Polestar 2 s cenou od 1,6 milionu Kč se má v nejbližší době nabízet jen v Německu, Beneluxu a Skandinávii.

Švédská automobilka dokonce v reakci na výrok soudu prohlásila, že prodej vozů ve Francii zatím ani neplánuje. Takový postoj ale asi nevydrží věčně, a tak bude zajímavé sledovat, jestli Polestar nakonec nepřijde se zvláštním logem pro Francii. Jako tomu bylo v dávné minulosti třeba u Škody 105, která se tam musela prodávat pod názvem 1050, poněvadž tříčíselné kombinace s nulou uprostřed měl chráněné Peugeot. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy