Fototest Renaultu Zoe: Podařený elektromobil není v Česku bohužel k mání. Můžete si ho jen půjčit

V městském prostředí, zejména při přejezdech mezi nákupními centry, se šarmantní francouzský vůz cítí jako ryba ve vodě.
Konstrukce elektromobilu Renault Zoe je v zásadě jednoduchá. Baterie typu Li-on je umístěna v těžišti vozu a její kapacita je 22 kWh. Teoreticky by to nyní, po modernizaci motoru, mělo vystačit na ujetí 210 kilometrů. V zimních podmínkách, jak jsme si ověřili, je na jedno nabití reálné ujet zhruba 120-130 kilometrů.
Design přídě je poněkud z budoucnosti. Nezvyklá jsou zejména "měsíčkovitá" světla pro denní svícení.
Auto je pětidveřové, i když klička na těch zadních zdánlivě chybí.
Nahrazuje ji tento kus plastu v rohu okénka. Praktické to moc není a chvíli nám trvalo, než jsme se s ním naučili zacházet.
Foto: Radek Pecák
Radek Pecák Radek Pecák
Aktualizováno 9. 3. 2016 23:39
Elektromobily se postupně vylepšují. Během víkendového testu jsme si to ověřili při ježdění s francouzským modelem Renault Zoe. Příjemné je zejména to, že palubní počítač nelže o reálném dojezdu. Dobíjení z domácí zásuvky je ale stále neúměrně dlouhé.
 

Právě se děje

před 32 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy