Fototest Renaultu Zoe: Podařený elektromobil není v Česku bohužel k mání. Můžete si ho jen půjčit

V městském prostředí, zejména při přejezdech mezi nákupními centry, se šarmantní francouzský vůz cítí jako ryba ve vodě.
Konstrukce elektromobilu Renault Zoe je v zásadě jednoduchá. Baterie typu Li-on je umístěna v těžišti vozu a její kapacita je 22 kWh. Teoreticky by to nyní, po modernizaci motoru, mělo vystačit na ujetí 210 kilometrů. V zimních podmínkách, jak jsme si ověřili, je na jedno nabití reálné ujet zhruba 120-130 kilometrů.
Design přídě je poněkud z budoucnosti. Nezvyklá jsou zejména "měsíčkovitá" světla pro denní svícení.
Auto je pětidveřové, i když klička na těch zadních zdánlivě chybí.
Nahrazuje ji tento kus plastu v rohu okénka. Praktické to moc není a chvíli nám trvalo, než jsme se s ním naučili zacházet.
Foto: Radek Pecák
Radek Pecák Radek Pecák
Aktualizováno 9. 3. 2016 23:39
Elektromobily se postupně vylepšují. Během víkendového testu jsme si to ověřili při ježdění s francouzským modelem Renault Zoe. Příjemné je zejména to, že palubní počítač nelže o reálném dojezdu. Dobíjení z domácí zásuvky je ale stále neúměrně dlouhé.
 

Právě se děje

před 12 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy