Fotogalerie: Pozor, jede malý dům. Důlní stroje se řídí jinak, než byste čekali

Fotogalerie: Pozor, jede malý dům. Důlní stroje se řídí jinak, než byste čekali
Fotky klamou. Abyste si představili, jak velký tento dempr Komatsu je, nejlepší je postavit se vedle jeho kola. Osoba vysoká necelých 170 cm je pořád menší než ty obří pryže.
Samozřejmě to ale není ten největší demr, který se vyrábí, v Kanadě, Číně nebo Švédsku jezdí ještě o poznání větší náklaďáky. Komatsu HD405-7, který používají v Lomu Klecany, uveze 40 tun, přitom sám váží o pět méně.
Na korbu se vejde 27,3 kubíků a kdyby ji v lomu celou zaplnili štěrkem, přetížili by ho. Korba je skutečně obří.
Na tomto dempru je nejpraktičtější fakt, že má čtvercový podvozek. Je tedy dokonalý ve chvíli, kdy je potřeba s ním manévrovat v těsnějším prostoru. Vyzkoušeli jsme si to - když se máte vytočit na cestě, budete rádi za jeho špičkový poloměr otáčení.
Foto: Eva Srpová
Eva Srpová Eva Srpová
1. 9. 2020 21:21
Říká se jim dempry čí dampry a označují se tak nákladní stroje v lomech nebo dolech, které mají pouze jednostranně, tedy dozadu sklápěcí otevřenou korbu. Tyto mohutné náklaďáky na silnicích v Česku nepotkáte, svážejí kámen v lomech. Vyrazili jsme do Lomu Klecany, které vlastní Skanska a těží se tu stavební štěrk, a projeli se demprem Komatsu HD 405-7.

Děkujeme za možnost realizovat reportáž v Lomu Klecany firmě Skanska.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Francouzská policie zadržela lupiče podezřelé z milionové krádeže. Jeden předtím ujel na koloběžce

Francouzská policie ve středu brzy ráno zadržela dva muže podezřelé z loupežného přepadení klenotnictví Chaumet v Paříží, informovala agentura AFP. Ze známého klenotnictví nedaleko třídy Champs-Elysées v centru francouzské metropole byly v úterý ukradeny šperky a drahokamy v hodnotě mezi dvěma a třemi miliony eur (mezi asi 51 a 77 miliony korun). Podle AFP lupič unikl na koloběžce.

K loupežnému přepadení došlo kolem páté hodiny odpoledne. Muž přijel ke klenotnictví na koloběžce a uvnitř obchodu vytáhl střelnou zbraň. Když šperky a drahé kameny dostal, stejným dopravním prostředkem zase odjel pryč.

Policie zadržela brzy ráno dva podezřelé na dálničním odpočívadle ve francouzském departmentu Moselle. U sebe měli značnou část ukradeného zboží, řekly AFP zdroje z pařížské police a prokuratury. 

Chaumetovo klenotnictví bylo založeno před více než dvěma stoletími. Chaumet byl klenotníkem císaře Napoleona či královny Viktorie. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Pět pohřešovaných po explozi v německém Leverkusenu zřejmě zemřelo

Pět lidí pohřešovaných po úterní explozi v chemické průmyslové zóně v Leverkusenu na západě Německa je podle majitele areálu nejspíše po smrti. Neštěstí, při kterém podle úřadů do ovzduší patrně unikly jedovaté látky, má zatím dvě potvrzené oběti na životech. Příčina exploze je nadále neznámá, informovala ve středu agentura DPA.

"Musíme vycházet z toho, že pět pohřešovaných nebude nalezeno živých," řekl Frank Hyldmar, což je šéf společnosti Currenta, která areál provozuje. Jde podle něj o čtyři zaměstnance jeho firmy a jednoho pracovníka externí společnosti. Hyldmar zároveň vyjádřil soustrast pozůstalým, ačkoliv se smrt nezvěstných ještě nepotvrdila.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se dnes na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul pilot a tři cestující. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii.

Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Jejich státní příslušnost deník neupřesnil.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy