Fotogalerie: Pozor, jede malý dům. Důlní stroje se řídí jinak, než byste čekali

Fotogalerie: Pozor, jede malý dům. Důlní stroje se řídí jinak, než byste čekali
Fotky klamou. Abyste si představili, jak velký tento dempr Komatsu je, nejlepší je postavit se vedle jeho kola. Osoba vysoká necelých 170 cm je pořád menší než ty obří pryže.
Samozřejmě to ale není ten největší demr, který se vyrábí, v Kanadě, Číně nebo Švédsku jezdí ještě o poznání větší náklaďáky. Komatsu HD405-7, který používají v Lomu Klecany, uveze 40 tun, přitom sám váží o pět méně.
Na korbu se vejde 27,3 kubíků a kdyby ji v lomu celou zaplnili štěrkem, přetížili by ho. Korba je skutečně obří.
Na tomto dempru je nejpraktičtější fakt, že má čtvercový podvozek. Je tedy dokonalý ve chvíli, kdy je potřeba s ním manévrovat v těsnějším prostoru. Vyzkoušeli jsme si to - když se máte vytočit na cestě, budete rádi za jeho špičkový poloměr otáčení.
Foto: Eva Srpová
Eva Srpová Eva Srpová
1. 9. 2020 21:21
Říká se jim dempry čí dampry a označují se tak nákladní stroje v lomech nebo dolech, které mají pouze jednostranně, tedy dozadu sklápěcí otevřenou korbu. Tyto mohutné náklaďáky na silnicích v Česku nepotkáte, svážejí kámen v lomech. Vyrazili jsme do Lomu Klecany, které vlastní Skanska a těží se tu stavební štěrk, a projeli se demprem Komatsu HD 405-7.

Děkujeme za možnost realizovat reportáž v Lomu Klecany firmě Skanska.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy