Fotogalerie: Pozor, jede malý dům. Důlní stroje se řídí jinak, než byste čekali

Fotogalerie: Pozor, jede malý dům. Důlní stroje se řídí jinak, než byste čekali
Fotky klamou. Abyste si představili, jak velký tento dempr Komatsu je, nejlepší je postavit se vedle jeho kola. Osoba vysoká necelých 170 cm je pořád menší než ty obří pryže.
Samozřejmě to ale není ten největší demr, který se vyrábí, v Kanadě, Číně nebo Švédsku jezdí ještě o poznání větší náklaďáky. Komatsu HD405-7, který používají v Lomu Klecany, uveze 40 tun, přitom sám váží o pět méně.
Na korbu se vejde 27,3 kubíků a kdyby ji v lomu celou zaplnili štěrkem, přetížili by ho. Korba je skutečně obří.
Na tomto dempru je nejpraktičtější fakt, že má čtvercový podvozek. Je tedy dokonalý ve chvíli, kdy je potřeba s ním manévrovat v těsnějším prostoru. Vyzkoušeli jsme si to - když se máte vytočit na cestě, budete rádi za jeho špičkový poloměr otáčení.
Foto: Eva Srpová
Eva Srpová Eva Srpová
1. 9. 2020 21:21
Říká se jim dempry čí dampry a označují se tak nákladní stroje v lomech nebo dolech, které mají pouze jednostranně, tedy dozadu sklápěcí otevřenou korbu. Tyto mohutné náklaďáky na silnicích v Česku nepotkáte, svážejí kámen v lomech. Vyrazili jsme do Lomu Klecany, které vlastní Skanska a těží se tu stavební štěrk, a projeli se demprem Komatsu HD 405-7.

Děkujeme za možnost realizovat reportáž v Lomu Klecany firmě Skanska.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Slovenský nejvyšší soud bude rozhodovat o vraždě Kuciaka v červnu

Slovenský nejvyšší soud vypsal na polovinu června odvolací líčení v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Informovala o tom mluvčí soudu Alexandra Važanová. Nejvyšší soud bude rozhodovat o trojici obžalovaných, dva další muži, včetně vraha zmíněné dvojice Miroslava Marčeka, dříve přiznali vinu a byli potrestání dlouholetým vězením.

Senát nejvyššího soudu projedná odvolání vůči verdiktu nižšího soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Alenu Zsuzsovou, jež podle žalobce zločin zprostředkovala. Vinným uznal Tomáše Szabóa, který svému bratranci Marčekovi podle obžaloby pomáhal nejen při vraždě novináře a jeho partnerky, ale i při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy