Fotogalerie: Pozor, jede malý dům. Důlní stroje se řídí jinak, než byste čekali

Fotogalerie: Pozor, jede malý dům. Důlní stroje se řídí jinak, než byste čekali
Fotky klamou. Abyste si představili, jak velký tento dempr Komatsu je, nejlepší je postavit se vedle jeho kola. Osoba vysoká necelých 170 cm je pořád menší než ty obří pryže.
Samozřejmě to ale není ten největší demr, který se vyrábí, v Kanadě, Číně nebo Švédsku jezdí ještě o poznání větší náklaďáky. Komatsu HD405-7, který používají v Lomu Klecany, uveze 40 tun, přitom sám váží o pět méně.
Na korbu se vejde 27,3 kubíků a kdyby ji v lomu celou zaplnili štěrkem, přetížili by ho. Korba je skutečně obří.
Na tomto dempru je nejpraktičtější fakt, že má čtvercový podvozek. Je tedy dokonalý ve chvíli, kdy je potřeba s ním manévrovat v těsnějším prostoru. Vyzkoušeli jsme si to - když se máte vytočit na cestě, budete rádi za jeho špičkový poloměr otáčení.
Foto: Eva Srpová
Eva Srpová Eva Srpová
1. 9. 2020 21:21
Říká se jim dempry čí dampry a označují se tak nákladní stroje v lomech nebo dolech, které mají pouze jednostranně, tedy dozadu sklápěcí otevřenou korbu. Tyto mohutné náklaďáky na silnicích v Česku nepotkáte, svážejí kámen v lomech. Vyrazili jsme do Lomu Klecany, které vlastní Skanska a těží se tu stavební štěrk, a projeli se demprem Komatsu HD 405-7.

Děkujeme za možnost realizovat reportáž v Lomu Klecany firmě Skanska.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy