Foto: Malý, "rychlý" a zapáchající. Před 25 lety odešel nejslavnější výrobek NDR na odpočinek

Foto: Malý, "rychlý" a zapáchající. Před 25 lety odešel nejslavnější výrobek NDR na odpočinek
Znak s písmenem S, který zdobil karosérie vozů Trabant, byl označením automobilky Sachsenring (VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau), která od padesátých let působila v areálu bývalých továren Horch a Audi ve Cvikově.
V té době se tu ovšem ještě dělala například reprezentační limuzína s označením P 240. Ta měla klasickou koncepci pohonu s motorem vpředu a poháněnou zadní nápravou. Pod kapotou pracoval šestiválec s výkonem 80 koní. Šlo o poměrně malosériovou výrobu.
Úkol pro východoněmecké konstruktéry ale zněl jasně: Vytvořit malé auto s karosérií z plastů. Projekt vozu P 50, z něhož se nakonec vyklubal Trabant, se začal realizovat již v roce 1951. Příprava výroby se ovšem vlekla, a tak se připravilo náhradní řešení - typ P 70. Už měl karosérii z duroplastu, avšak kostru karosérie dosud tvořilo dřevo. Kromě karosářských variant sedan a kombi bylo k mání i toho malé úhledné kupé.
Duroplast je směs granulované fenolové pryskyřice a bavlněné cupaniny. Při teplotě 170 stupňů Celsia se lisovala na připravené formy a přebytečný materiál na okraji dílu (na snímku) se pak odřízl. Předtím se ale prošlo několika slepými uličkami. Například se experimentovalo se směsí kapalného PVC, dřevěných pilin a bavlněného odpadu nebo tvrzeného PVC a papíru.
Foto: Aktuálně.cz
Radek Pecák Radek Pecák
2. 5. 2016 8:19
Trabant získal jméno po družici. Za 34 let jeho produkce vznikly pouze dvě generace, přičemž tu druhou si lidé mohli kupovat déle než čtvrtstoletí. Přestože na silnicích budil posměch, jezdil pomalu a zapáchal, stal se opravdovou automobilovou legendou. Na konci dubna roku 1991 však jeho výroba zřejmě navždy skončila.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy