Kde se vzal slavný maskot nebo průvodce restauracemi? Zakladatel Michelinu má 170 let

Jan Matoušek Dan Poláček Jan Matoušek, Dan Poláček
22. 1. 2023 6:32
Michelin patří mezi největší a nejdůležitější pneumatikářské firmy historie. Do světa automobilů přinesl spoustu inovací, jako jedna z prvních firem také naplno využíval prvků moderního marketingu a jeho panáček Michelin je dodnes známý po celém světě. Jeden ze zakladatelů firmy, André Michelin, se narodil před 170 lety. Připomeňte si příběh pneumatikářského giganta.

Před 170 lety se narodil André Michelin

Začátkem tohoto týdne, 16. ledna, oslavil 170. výročí narození André Michelin. Francouzský průmyslník a především spoluzakladatel jedné z nejslavnějších pneumatikářských firem na světě - společnosti Michelin. Tu založil spolu se svým bratrem Édouardem.

André Michelin se narodil v Paříži, ve francouzské metropoli se také stal úspěšným inženýrem. Ve svých 33 letech převzal krachující podnik svého zesnulého dědečka, který se soustřeďoval na zemědělské potřeby a farmářskou techniku, mimo jiné vyráběnou z vulkanizované gumy. Zaměstnal v něm i svého bratra Édouarda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy