Foto: Průzkum odhalil dvacet mladých ojetin, se kterými nejsou jejich majitelé spokojeni

Foto: iStock
Eva Srpová Eva Srpová
2. 8. 2017 6:49
V průzkumu mezi německými majiteli mladých ojetin, který pravidelně provádí americká společnost JD Power, se letos nedařilo zejména Audi a BMW. Celkem 14 000 lidí vyplňovalo podrobný dotazník spokojenosti s autem, které si pořídili, přičemž vůz byl starý jeden až tři roky. Přinášíme dvacet aut, která dopadla nejhůř, včetně podrobnějších výsledků.

Jednou z velkých agentur specializujících se na průzkum automobilového trhu je kalifornská organizace JD Power. V oblasti auto-moto se zaměřuje především na spolehlivost aut a také spokojenost jejich majitelů. 

JD Power zveřejnila letošní výsledky svého průzkumu. V něm němečtí motoristé hodnotili dlouhodobou kvalitu svých aut, která přitom nebyla starší než jeden až tři roky. Jde tedy o jedno z vodítek pro zájemce o mladou ojetinu.

Bylo zkoumáno celkem 177 problémových symptomů v celkem osmi kategoriích, které souvisely třeba s celkovou funkčností (audio, ovládací prvky, displeje, kontrolní přístroje), komfortem (topení, klimatizace, sedadla), hodnocením vnitřního prostoru nebo motoru, převodovky a podvozku.

Výsledné hodnocení představuje číslo, které udává počet závad nebo hlášených problémů na 100 vozidel. To znamená, že čím je číslo nižší, tím by měl být hodnocený automobil spolehlivější a jeho majitel spokojenější. Detailní výsledky otiskl německý automagazín Auto Test.

Už před časem jsme zveřejnili výsledky aut, která si v hodnocení vedla nejlépe. Článek je publikován zde. Vítězem mezi jednotlivými modely se stalo Hyundai i30, druhou byla Kia Sportage. Obě korejské automobilky si celkově v průzkumu vedly velmi dobře, což platilo také pro Škodu.

Statistika má ale i své limity a dá se říci, že je částečně ovlivněná samotným způsobem hodnocení. Je totiž jasné, že majitelé menších, jednodušších a levnějších aut nemají takové nároky jako ti, kteří si pořídí prémiové vozy za částky přesahující milion korun.

A to je také příčinou toho, proč ve výzkumu tradičně vyhrávají výrobci levnějších automobilů, zatímco v tomto žebříčku se naopak objevují prémiové značky či luxusní modely. Majitel například Opelu Corsa totiž od svého auta určitě očekává méně než ten, kdo si pořídil Audi A6.

Pokud vás zajímá hodnocení aut podle výsledků v nárazových testech, zde najdete podrobný přehled. 

 

Právě se děje

před 37 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy