Foto: Projeli jsme se historickými škodovkami. I auto z roku 1948 funguje bezvadně

Foto: Projeli jsme se historickými škodovkami. I auto z roku 1948 funguje bezvadně
Automobilka Škoda, která letos slaví 120. výročí trvání firmy, zapůjčila na jeden den novinářům některé modely z depozitáře muzea. Laurin&Klement Voiturette "A" byl první model, který mladoboleslavská továrna začala v roce 1905 vyrábět po jízdních kolech a motocyklech.
Poháněl ho dvouválec se zdvihovým objemem válců 1005 cm3, který měl výkon sedm koní. Díky němu se malý vůz rozjel na rychlost až 40 kilometrů v hodině. Před nepřízní počasí nebyla posádka chráněna vůbec nijak a ovládání rovněž nebylo snadné. Novináři si mohli prozkoumat momentálně nepojízdnou repliku.
Plně pojízdný je vůz Laurin&Klement 110 z roku 1926. Čtyřválec 1,8 litru disponoval výkonem 25 koní. Volant tohoto vozu s dřevěnou kostrou pokrytou plechovými panely ale novinářům nesvěřili, mohli se svézt na ostatních sedačkách. Právě tento vůz z první série byl poslední se samostatným logem Laurin&Klement. Vozy z dalších let již po fúzi s firmou Škoda měly na chladiči dvě loga.
Automobil z roku 1932 už nesl pouze název Škoda, typové označení 645. Poháněl ho šestiválec 2,5 litru s výkonem 45 koní. Mohl jet až devadesátkou. Tento exemplář původně patřil lékaři z jihočeské Hluboké. Dnes je citlivě zrestaurován a řídit ho smí jen povolaní zaměstnanci muzea Škoda.
Foto: Radek Pecák
Radek Pecák Radek Pecák
25. 10. 2015 13:24
Automobilka Škoda vytáhla své důležité historické modely z depozitáře muzea, novináři si je mohli otestovat.
 

Právě se děje

před 18 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy