Foto: Příběh české letecké a automobilové značky Avia, která teď dostane ještě jednu šanci

Foto: Příběh české letecké a automobilové značky Avia, která teď dostane ještě jednu šanci
Nad vrátnicí je stále ještě označení tehdejšího indického vlastníka.
Část zdejšího rozlehlého areálu využívá k parkování automobilů jeden z prodejců Škodovek, jinak je tu klid.
Historie značky Avia sahá do roku 1919, kdy inženýři Pavel Beneš a Miroslav Hajn začali v dílně starého cukrovaru v pražských Vysočanech s opravami letadel. O rok později už zkonstruovali první dvousedadlový letoun Avia BH 1. Na snímku je stíhačka B 534, která byla ve výzbroji Československé armády před druhou světovou válkou.
Po druhé světové válce se v Letňanech vyráběl výkonný letoun S 199, pro nějž se využíval drak letounu Messerschmitt Bf 109 G. Používalo ho československé letectvo, a také se tajně vyvážel do Izraele, odkud pochází tento snímek.
Foto: Radek Pecák
Radek Pecák Radek Pecák
23. 4. 2016 7:49
O obnovení výroby nákladních vozů značky Avia se podle zprávy Hospodářských novin pokusí firma Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava Strnada, který vlastní rovněž automobilku Tatra. Ročně chce vyrábět kolem 200-300 vozidel. Výroba by měla rozjet tři roky poté, co zde tehdejší indický vlastník ukončil výrobu.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy