Foto: Před 25 lety skončila éra vlastních vozů NDR. Podívejte, co východoněmečtí soudruzi vyvinuli

Foto: Před 25 lety skončila éra vlastních vozů NDR. Podívejte, co východoněmečtí soudruzi vyvinuli
Takto dnes vypadá hlavní část výrobního areálu v Eisenachu v místě, kde ještě před 25 lety vznikaly Wartburgy.
Zmenšený model továrny v muzeu Automobilový svět v Eisenachu ukazuje, jak budova (na snímku vpravo) vypadala v lepších časech.
Jen vstupní brána působí i dnes zachovale.
Zaměstnanci východoněmeckých automobilek byli nepochybně odborně na výši, vždyť těsně před začátkem druhé světové války v Eisenachu  vyráběli také toto BMW 328, což byl ve své kategorii vítězný vůz v závodech Migle Milia a 24 hodin v Le Mans. Tradice výroby aut však v tomto městě trvá již od roku 1898.
Foto: Radek Pecák
Radek Pecák Radek Pecák
28. 4. 2016 15:45
V dubnu ruku 1991 ukončily továrny v Eisenachu a ve Zwickau produkci osobních automobilů značky Wartburg a Trabant. Skončila tak více než čtyřicetiletá éra vývoje a výroby vozů vlastní konstrukce. Automobily se v tradičních průmyslových městech východní části Německa vyrábějí i nadále. Vesměs se však jedná jen o montážní závody značek, které mají svá hlavní sídla v bývalé NSR.
 

Právě se děje

před 4 minutami

Milwaukee v NBA zdolalo Memphis košem dvě sekundy před koncem

Basketbalisté Milwaukee porazili ve čtvrtečním utkání NBA Memphis 112:111 košem Jrue Holidaye dvě sekundy před koncem. Hvězdou zápasu byl ale Janis Adetokunbo, který zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a jen dvě asistence jej dělily od zisku triple doublu. Třetí tým Východní konference se v posledním hracím dnu před přestávkou pro Utkání hvězd vrátil na vítěznou vlnu, z které ho minule po pěti výhrách srazil Denver. Nezabránilo tomu ani 35 bodů Ja Moranta.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 132:125, Indiana - Denver 103:113, Memphis - Milwaukee 111:112, New Orleans - Miami 93:103, New York - Detroit 114:104, Phoenix - Golden State 120:98, Portland - Sacramento 123:119, San Antonio - Oklahoma City 102:107, Washington - LA Clippers 119:117.

před 5 minutami

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy