Historie obytných aut a karavanů v kostce. Od koní až k luxusním plovoucím příbytkům

Jan Matoušek Dan Poláček Jan Matoušek, Dan Poláček
20. 10. 2022 6:02
Karavaning je dnes stále oblíbenější formou trávení dovolených nebo volného času. Vždyť neexistuje nic svobodnější než sednout do obytného auta nebo zapojit za normální vůz karavan a vyrazit pryč s vědomím, že si s sebou stále vezete místo na přespání. Jak se vyvíjela historie karavanů a obytných aut, si můžete připomenout v následující galerii.
Obytné povozy Romů. Archivní fotografie obytného vozu.
Obytné povozy Romů. Archivní fotografie obytného vozu. | Foto: Profimedia.cz

Prapůvod obytných automobilů

Obytné automobily, popřípadě karavany, jsou v posledních letech stále populárnějším způsobem, jak trávit dovolené a vidět přitom co nejvíce pamětihodností nebo zkrátka zajímavých míst. Dnes jsou obytky velmi pohodlné a nabízejí všechno od velké postele přes záchod až po plně vybavenou kuchyň - samozřejmě v závislosti na velikosti. Prapůvod těchto vozidel je ale možné najít už někdy v 19. století u různých kočovných kmenů a národů. Ty za koně často zapřáhly zastřešený dřevěný povoz, kde převážely nejen svůj majetek, ale také v něm spaly. Taková maringotka, nabízí se dívat se na tehdejší "příbytky" dnešní optikou. S postupným rozvojem automobilismu ale koně vystřídaly motory.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Stržená trolej přerušila provoz tramvají v Holešovicích

Porucha trakčního vedení přerušila v Praze kolem 21:30 provoz tramvají mezi zastávkami Výstaviště a Nádraží Holešovice. Provoz je ale omezen téměř v celých Holešovicích. Podle webu dopravního podniku by provoz pěti tramvajových linek mohl být v postiženém úseku obnoven zhruba hodinu po půlnoci.

Poruchu na troleji způsobil podle dopravního podniku nadměrný náklad. "Náhradní doprava není zavedena z důvodu neprůjezdnosti úseku," uvedl dopravce. Zároveň vyzval cestující, aby využili linku metra C do stanice Vltavská.

Tramvaje linek 1, 6, 17, 25 a 36 jezdí odklonem. Linky 1, 6 a 25 jsou odkloněny přes Těšnov a Invalidovnu, linka 17 přes Karlín a dále na Palmovku a Vychovatelnu. Linka 36 jezdí přes Florenc, Invalidovnu, Palmovku a Vychovatelnu.

před 5 hodinami

Dubovská se poprvé v sezoně nevešla do dvacítky

Lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu v americkém Killingtonu dvaadvacátou příčku a poprvé v této sezoně Světového poháru se nevešla do první dvacítky. První výhru ve slalomu v elitním seriálu mohla oslavit Švýcarka Wendy Holdenerová, která byla před dnešním závodem už třicetkrát na stupních vítězů, ale nikdy nezvítězila. Tentokrát se podělila o první příčku se Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, pro niž to byla rovněž vítězná slalomová premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy