Navzdory covidu jste autem v Chorvatsku rychleji než vlakem. Test cesty přes Rakousko

Navzdory covidu jste autem v Chorvatsku rychleji než vlakem. Test cesty přes Rakousko
Aby bylo srovnání s vlakem fér, vydali jsme se letos do Chorvatska z parkoviště u pražského hlavního nádraží. Místo nafťáku jsme použili elektromobil, se specifiky cesty s ním vás seznámíme příští týden.
Cestu jsme volili nejkratší možnou:
Z Prahy pojedeme kousek po D1, následně budeme pokračovat do Českých Budějovic, v Rakousku přes Linec, Salcburk a Villach, ve Slovinsku okolo Lublaně. V Chorvatsku byla naším cílem Crikvenice u Rijeky.
Jedny z mála výraznějších dopravních komplikací po cestě: kolona kvůli pracím na silnici I/3 v obci Votice.
Foto: Jakub Plíhal
Martin Přibyl Jakub Plíhal Martin Přibyl, Jakub Plíhal
2. 7. 2020 6:03
Noční vlaky do Chorvatska jsou zajímavou novinkou, tradiční cestu autem ale ihned kvůli tomu nezavrhujte. Jaké má výhody a jestli vás nebudou čekat nějaké zásadní komplikace, jsme zjišťovali na trase přes Rakousko a Slovinsko.

Pokud vás zaujalo, že jsme do Chorvatska jeli elektromobilem, příští týden přineseme podrobnou zprávu o tom, jaká specifika dálková cesta autem do zásuvky má.

Reportáž o cestě vlakem naleznete zde:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy