Foto: Byli jsme v jediné české továrně na výrobu modelů autíček. A víme, jakou novinku letos chystá

Forman je auto, které nese označení "Made in Czech". Jeho výroba probíhá výhradně doma.
Abrex je v tuto chvíli jediná česká firma, která v takovém měřítku vyrábí zinkové a plastové modely aut. Začala před 19 lety s Octavií Tour, poté vyhrála první tendr na výrobu modelů pro Škodu, jedním z nich byl Superb.
Za tu dobu se seznam modelů, které firma vyrábí, rozšířil na několik stovek. Specializuje se na historické modely vyráběné v Československu i současnou produkci automobilky Škoda.
O historické modely je ale největší zájem, nejprodávanějšími vždy byly hlavně policejní verze, zejména auta v barvách Veřejné bezpečnosti.
Abrex vyrábí modely kopírující auta Integrovaného záchranného systému, ...
Foto: Eva Srpová
Eva Srpová Eva Srpová
21. 4. 2017 6:43
Firma Abrex vyrábí modely autíček už devatenáct let, začínala s Octavií Tour a za tu dobu prodala po celém světě miliony modelů převážně československé a české výroby. Ač dříve produkce probíhala v Číně, postupně se teď přesouvá zpátky do Česka. Byli jsme se podívat v továrně a také si dopodrobna prohlédli nový, opět kompletně v Česku vyrobený model, který se dostane do prodeje před letošními Vánocemi.

Víte, jak probíhá výroba modelů autíček? My už ano, byli jsme se podívat v továrně ve středočeském Divišově. Tam sídlí firma, která v Česku jako jediná vyrábí zinkové zmenšeniny skutečných aut a motorek, a to převážně z československé provenience.

Podívejte se do galerie, jak vzniká Škoda Forman, co letos firma chystá za novinku a jak celá pečlivá ruční výroba vlastně probíhá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 376 miliard, ČSSD ho nepodpořila

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun, sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet vláda schválila i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. Růst platů o 1400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Vládní strana tak chce podle vicepremiéra Jana Hamáčka dál jednat o navýšení platů hasičů, policistů, zdravotníků, vojáků, učitelů i pracovníků v sociálních službách o 3000 korun.

Rozpočet musí vláda do konce měsíce poslat do sněmovny. Ta ho ale v současném složení už zcela jistě neschválí. Vláda tak bude muset po volbách rozpočet znovu projednat a předložit nové sněmovně.

Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun, ministerstvo financí jej ale očekává kolem 400 miliard korun. Loni skončil rozpočet se schodkem 367,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kristýna Plíšková vypadla v Nur-Sultanu v 1. kole s nasazenou Gračovovou

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Nur-Sultanu Kristýna Plíšková vypadla v kazašské metropoli v prvním kole. Devětadvacetiletá tenistka podlehla v úvodní den Astana Open sedmé nasazené Varvaře Gračovové z Ruska 3:6 a 6:7.

Plíšková porazila Gračovovou v červenci na antukovém turnaji nižší kategorie v Bělehradu, dnešní odveta vyšla na tvrdém povrchu jednadvacetileté Rusce. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové udělala v zápase 10 dvojchyb, za stavu 5:4 v druhém setu nevyžila při podání soupeřky tři setboly a závěrečný tie-break prohrála.

Tenisový turnaj žen v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Gračovová (7-Rus.) - Kristýna Plíšková (ČR) 6:3, 7:6 (7:5).

Zdroj: ČTK
Další zprávy