Foto: Historie nejúspěšnější škodovky ve 20 obrazech. Novodobá Octavia slaví 20 let

Foto: Historie nejúspěšnější škodovky ve 20 obrazech. Novodobá Octavia slaví 20 let
První vyráběnou variantou byl liftback, což je praktický typ karosérie umožňující velmi dobrý přístup do zavazadlového prostoru. Toto řešení používá Škoda dodnes jak u octavie, tak i rapidu a superbu.
Po faceliftu vypadal vůz takto, a ještě dlouhá léta dožíval jako takzvaná Octavia Tour. Pod kapotu se zpočátku montovaly dva benzinové čtyřválce a slavný turbodiesel 1,9 TDI.
Octavia Combi se představila v Ženevě roku 1998. Od té doby tato karosářská verze z nabídky nevymizela. Od roku 1999 byla k dispozici i Octavia Combi 4x4.
K propagaci jména přispěla rovněž soutěžní verze vozu Octavia WRC.
Foto: Škoda Auto
Radek Pecák Radek Pecák
3. 9. 2016 7:41
Václav Havel, tehdejší prezident samostatné České republiky, osobně zahájil 3. září 1996 sériovou výrobu modelu Octavia. Byl to první vůz, který společně vyvinuli technici ze Škody Mladá Boleslav a koncernu Volkswagen. Během dvaceti let od té doby se tento vůz stal historicky nejprodávanější škodovkou. Nyní je v prodeji již třetí generace.

Test aktuálně vyráběné generace vozu Škoda Octavia si přečtěte zde.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy