Foto: Historie nejúspěšnější škodovky ve 20 obrazech. Novodobá Octavia slaví 20 let

Foto: Historie nejúspěšnější škodovky ve 20 obrazech. Novodobá Octavia slaví 20 let
První vyráběnou variantou byl liftback, což je praktický typ karosérie umožňující velmi dobrý přístup do zavazadlového prostoru. Toto řešení používá Škoda dodnes jak u octavie, tak i rapidu a superbu.
Po faceliftu vypadal vůz takto, a ještě dlouhá léta dožíval jako takzvaná Octavia Tour. Pod kapotu se zpočátku montovaly dva benzinové čtyřválce a slavný turbodiesel 1,9 TDI.
Octavia Combi se představila v Ženevě roku 1998. Od té doby tato karosářská verze z nabídky nevymizela. Od roku 1999 byla k dispozici i Octavia Combi 4x4.
K propagaci jména přispěla rovněž soutěžní verze vozu Octavia WRC.
Foto: Škoda Auto
Radek Pecák Radek Pecák
3. 9. 2016 7:41
Václav Havel, tehdejší prezident samostatné České republiky, osobně zahájil 3. září 1996 sériovou výrobu modelu Octavia. Byl to první vůz, který společně vyvinuli technici ze Škody Mladá Boleslav a koncernu Volkswagen. Během dvaceti let od té doby se tento vůz stal historicky nejprodávanější škodovkou. Nyní je v prodeji již třetí generace.

Test aktuálně vyráběné generace vozu Škoda Octavia si přečtěte zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy