Ford Puma přichází na český trh. Uspět musí i proti Škodě Kamiq a novým Francouzům

Jan Matoušek Jan Matoušek
25. 2. 2020 6:02
Jméno Puma patřilo na konci 90. let u Fordu malému kupé se základem ve čtvrté generaci Fiesty. Loni toto jméno u modrého oválu vzkřísili, ačkoliv karoserii kupé už nemá. Přesto jde pořád o malé auto, které je technicky příbuzné tentokrát sedmé generaci Fiesty. Jen jde o módní SUV. To právě v těchto dnech přichází na český trh, proto jsme ho porovnali s konkurencí.
Foto: Ford

Ford Puma - od 449 900 Kč

Rozměry (d/š/v): 4186/1805/1537 mm
Rozvor náprav: 2588 mm
Kufr: 456/1216 l; 406/1161 (mild hybrid)
Benzinové motory: 1.0 EcoBoost (92 kW)
Benzinový mild hybrid: 1.0 EcoBoost mHEV (114 kW)
Cena od: 449 900 Kč

Nový Ford Puma je typickým zástupcem segmentu malých SUV nebo, chcete-li, městských crossoverů. Tak například nemá pohon všech kol, sází na stylový design a některá zajímavá řešení. Tím pro rodiny asi nejpřínosnějším je takzvaný MegaBox čili až 81litrový prostor (počítaný do celkového objemu) pod podlahou klasického kufru. Je voděodolný a má i zátku, lze ho tedy vypustit ve chvíli, kdy je potřeba umýt jej od špinavých věcí.

Právě praktičnost je jednou z velkých zbraní Pumy. Kufr jako takový má objem 456 litrů, pokud nezvolíte variantu s mild hybridním pohonem. Pak klesne objem na 406 litrů a i MegaBox se trochu zmenší, konkrétně na 68 litrů. Pokud ale zůstaneme u čistě benzinového modelu, jde v segmentu malých SUV o nadprůměrné hodnoty.

Mimochodem skladba pohonných ústrojí je také od řady konkurentů odlišná. Zážehový přeplňovaný tříválec je sice jedinou volbou, už v základu má ale 92 kW. A pokud zvolíte mild hybrid mHEV, pak výkon poskočí na 114 kW. I proto má právě silnější verze papírově o deci nižší spotřebu s hodnotou 4,4 l / 100 km. Mild hybridní technologie u Pumy znamená, že je vybavena 48V elektrickou sítí, lithiovou baterií a kombinovaným startér generátorem. Standardem je pohon předních kol, jedinou volbou obou motorů je i šestistupňová manuální převodovka.

Pokud vás zajímá, jak Ford Puma jezdí, přečtěte si jeho test.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 6 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy