Ford po prázdninách začne ofenzívu. Bude i nové Mondeo

Radek Pecák Radek Pecák
4. 6. 2014 10:43
Ford začíná prodávat svoji ikonu Mustang, následovat budou modernizovaný focus a mondeo.
Malé městské SUV Ford Ecosport by se mělo Evropanům líbit.
Malé městské SUV Ford Ecosport by se mělo Evropanům líbit. | Foto: Radek Pecák

Během krize v posledních letech se tradiční automobilka Ford držela v Evropě poněkud stranou.

Letos ovšem hodlá opět začít na sebe poutat pozornost.

Během nedávného finále fotbalové ligy Mistrů začal prodávat svůj ikonický model Mustang poprvé i v evropské specifikaci. Prvních pět set kusů tohoto vozu se rozprodalo během 30 sekund po zahájení tohoto fotbalového utkání. Mezi nimi jsou i čtyři lidé z ČR.

Po letních prázdninách hodlá razantně obměňovat i rozšiřovat portfolio vozů určené rovněž pro poněkud běžnější klientelu.

Redaktor online deníku Aktuálně.cz měl již také exkluzivní možnost vyzkoušet si jízdu v novém malém SUV Ecosport. To se ale v České republice objeví až v příštím roce, jak potvrdil mluvčí tuzemského zastoupení značky Ford Martin Linhart.

Nová generace Fordu Mondeo.
Nová generace Fordu Mondeo. | Foto: Ford

Jde o model určený především pro jízdu ve městech a jejich bezprostředním okolí. Pohon čtyř kol k dispozici nebude. Během jízdy na portugalském pobřeží se ukázalo, že i tento zvýšený model je výborně ovladatelný a sportovněji orientovaným řidičům dokáže poskytnout i solidní zábavu za volantem.

Ve voze, který jsme měli k dispozici pro krátký test, pracoval čtyřválcový turbodiesel o zdvihovém objemu válců 1,5 litru. Jeho výkon 66 kW se ukázal v členitém terénu i na dálnici jako dostatečný. Normované spotřeby 4,6 litru však v takovém prostředí dosáhnout nelze. Motor je také mírně hlučnější než dieselové motory u některých konkurentů.

Kromě tohoto agregátu bude Ford Ecosport nabízet ještě s tříválcovým litrovým benzinovým motorem.

Facelift Fordu Focus pro rok 2015.
Facelift Fordu Focus pro rok 2015. | Foto: Ford

Ve voze je dostatek místa pro čtyři dospělé cestující (pokud jejich tělesná výška výrazně nepřesahuje 180 centimetrů) a díky rezervnímu kolu umístěnému zvenčí na víku pátých dveří, je k dispozici i solidní zavazadlový prostor.

Ještě dříve než s novým ecosportem se ale tuzemští zákazníci budou moci svézt s modernizovaným focusem a zhruba dva měsíce před koncem tohoto roku se na trh dostane i nová generace Mondea.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy