Nudí vás současná automobilová produkce? Fiat začal opět nabízet kultovní vozy ze své minulosti

Jan Matoušek Jan Matoušek
13. 2. 2018 12:41
Koncern Fiat Chrysler spouští po vzoru Jaguar Land Roveru vlastní program na restaurování a prodej historických automobilů. Ten se jmenuje Reloaded by creators, v překladu obnoven tvůrci, a jeho hlavním cílem je vykupovat historicky zajímavé automobily a následně je zájemcům po restauraci prodat.
Koncern FCA prodává zelenou Alfu Spider z roku 1991 v téměř originálním stavu.
Koncern FCA prodává zelenou Alfu Spider z roku 1991 v téměř originálním stavu. | Foto: FCA

Divize Jaguar Land Rover Classic vytvořila v posledních letech řadu pozoruhodných automobilů. Za všechny jmenuje obnovení výroby limitovaného počtu Defenderů s osmiválcovým motorem a přísně omezenou produkci několika historicky ceněných automobilů. Program britského výrobce se stal inspirací pro další automobilky, mezi nimi i pro italský koncern Fiat Chrysler (zkráceně FCA).

Ten má již nějakou dobu své historické oddělení FCA Heritage, starající se mimo jiné o propagaci všech značek výrobce na nejrůznějších veteránských akcích. Nyní k tomu přibude i nový program Reloaded by creators.

Jeho specializací je vyhledávání cenných klasických aut značek Abarth, Alfa Romeo, Fiat a Lancia, jejich následná renovace a prodej dalším zákazníkům. Hlavní devizou programu má být návrat vozu do podoby, v níž byl prodáván v konkrétním roce výroby. Inspirací byly Italům postupy uměleckých muzeí. Ke každému vozu nový majitel navíc dostane certifikát autenticity. Prostředky, získané prodejem, chce FCA využít na rozšiřování svých historických sbírek.

Aktuálně nabízí FCA Heritage na svých stránkách prvních pět zrenovovaných automobilů. Zelená Alfa Spider s krémovým interiérem a střechou pochází ze čtvrté série vozu z roku 1991 a je specifická tím, že je od výroby v majetku svého výrobce. Používána byla k testování různých technických řešení, na karoserii byla například aplikována řada specifických laků. Pod kapotou je dvoulitr s 90 kW.

Unikátnějším strojem je Alfa Romeo SZ z roku 1989, která sloužila jako testovací a prezentační auto. Atypické kupé s designem Zagato bylo vyrobeno v celkovém počtu jen lehce přes tisíc kusů a pod kompozitovou karoserií ukrývá techniku Alfy 75. To znamená mimo jiné i třílitrový šestiválec o výkonu 152 kW, který vozu uděluje nejvyšší rychlost 245 km/h.

Podívejte se na povedené snímky všech pěti zrenovovaných automobilů:

Do stejné třídy unikátních strojů jako SZ spadá také Lancia Appia s karoserií kupé z roku 1959. Ta zaujme zajímavě střiženým designem z pera Pininfariny, interiérem s uspořádáním 2+2 a 1.1litrovým čtyřválcem pod kapotou s výkonem 39 kW.

Vítězství posádky Munari a Mannucci na Rallye Monte Carlo 1972 měla připomenout speciální edice elegantního kupé Fulvia. Vznikla tak verze Montecarlo bez nárazníků, zato s matně černou kapotou a víkem kufru. Fiatem prodávaný kousek vznikl v roce 1973 a spadá do finální série vozu. Unikátní je také svou modrou barvou i originálními černými SPZ. Pod kapotou je třináctistovka o výkonu 66 kW.

Tvary roadsteru Spider Europa nestárnou.
Tvary roadsteru Spider Europa nestárnou. | Foto: FCA

Posledním aktuálně dostupným historickým kouskem je Pininfarina Spider Europa, což je poslední vývojové stadium Fiatu 124 Spider. Bílý roadster pochází z roku 1981 a od výroby byl majetkem FCA. Najeto má navíc jen 10 tisíc kilometrů. Dvoulitrový čtyřválec pod kapotou má 77 kW.

Cenu ani jednoho z nabízených vozidel Italové nezveřejnili, vzhledem ke stavu všech pěti aut ale nejde čekat nízké cifry.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy