Fiat Chrysler: Koronavirus by mohl ohrozit výrobu v našich evropských továrnách

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
6. 2. 2020 16:38
Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila čistý zisk o více než třetinu na 1,58 miliardy eur (téměř 40 miliard Kč). Firma, která nyní pracuje na spojení s francouzským PSA, těží z dobrých výsledků v Severní Americe. Varovala však, že potíže s dodávkami součástek v důsledku epidemie nového koronaviru v Číně by mohly vést k přerušení výroby v Evropě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Šéf FCA Mike Manley dnes uvedl, že v procesu dokončení fúze s PSA letos či začátkem příštího roku neočekává žádnou větší překážku. Spojením podniků v hodnotě 50 miliard dolarů (zhruba 1,1 bilionu Kč) vznikne čtvrtá největší automobilka světa podle objemu prodeje.

Fiat Chrysler dnes rovněž upozornil, že monitoruje globální dopady epidemie nového koronaviru. FCA v Číně působí prostřednictvím ztrátového společného podniku s místní automobilkou Guangzhou Automobile Group (GAC) a má na čínském trhu s osobními auty podíl 0,35 procenta.

Manley dnes varoval, že výpadky v dodávkách automobilových součástek z Číny mohou ohrozit výrobu FCA v Evropě. Čínští výrobci automobilových součástek ve svých závodech kvůli koronaviru prodlužují dovolenou spojenou s oslavami lunárního Nového roku, která měla původně skončit už toto pondělí.

"Našli jsme jednoho z dodavatelů, u něhož existuje možnost, že budou zastaveny dodávky do jedné z našich evropských továren," řekl Manley, aniž by přiblížil, která to je. O tom, jestli se přísun dílů skutečně zastaví se rozhodne během příštích dvou až čtyř týdnů.

Pokud by byla výroba v čínských závodech na výrobu komponent zastavena i v průběhu února, budou ohroženy dodávky dílů od dalších tří společností. Speciální tým ve Fiatu se snaží pro případ potřeby najít alternativní zdroje součástek.

Mezi další firmy, jejichž továrny by výpadek dodávek z Číny mohl ohrozit, patří podle Financial Times PSA (Peugeot, Citroën, Opel a DS), Toyota, Volvo a Hyundai. Zatímco korejská automobilka již zastavila produkci ve svých domácích závodech, PSA zatím v blízké budoucnosti odstavení svých "nečínských" továren nečeká. Toyota pak provádí detailní analýzu dodavatelských řetězců a případně bude hledat jiné dodavatele dílů.  

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy