Vizionář, který se nebál propadáků. Octavia a další ikonická auta Ferdinanda Piëcha

Jan Matoušek Jan Matoušek
28. 8. 2019 6:02
V 82 letech o víkendu náhle zemřela jedna z největších postav světového automobilového průmyslu. Ferdinand Piëch zachránil Audi, udělal z Volkswagenu jednu z největších a nejdůležitějších automobilek světa a jeho přičiněním vznikla řada ikonických modelů – třebaže ne všechny byly ekonomicky úspěšné. Připomeňte si ta nejvýznamnější auta spojená s jeho příběhem v galerii.
Foto: Audi

Audi Quattro: Opět na vrcholu

Ještě v srpnu téhož roku se Piëch přesunul k Audi, které bylo v té době stále ještě čerstvou akvizicí Volkswagenu. O tři roky později už z něj byl technický šéf značky a stal se také členem představenstva. A byl to právě Piëch, který nastartoval Audi a ze skomírající značky udělal konkurenta BMW nebo Mercedesu - tedy automobilek, které platily za ostřílené hráče na poli prémiových modelů.

"Posunul Audi na další technologickou úroveň s inovacemi typu pohon všech kol quattro nebo naftové motory TDI. Jako šéf přetvořil Audi v prémiového výrobce," zavzpomínal na Piëcha současný šéf koncernu Volkswagen Herbert Diess. Šéfem Audi se stal v roce 1988. To už měl za sebou například konstruktérský titul mistra světa v rallye s modelem Audi Quattro. Vedle toho ještě jako technický ředitel stál za vývojem modelů 80 a 100 a kromě zmíněného pohonu všech kol, který se z modelu Quattro rychle rozšířil i do levnějších modelů, a naftových motorů TDI zavedl i typické řadové pětiválce.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Durant skvělým výkonem přiblížil Brooklyn k postupu do semifinále NBA

Basketbalista Kevin Durant předvedl jeden z nejlepších výkonů historie play off NBA, když 49 body, 17 doskoky a 10 asistencemi zařídil Brooklynu vítězství 114:108 nad Milwaukee a vedení ve čtvrtfinálové sérii 3:2 na zápasy. A to i přesto, že Nets většinu zápasu prohrávali až o 17 bodů. Nyní mají dva pokusy na to, aby poprvé od roku 2003 postoupili do semifinále.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Brooklyn - Milwaukee 114:108, stav série 3:2.

Další zprávy