Favoritům hokeje jedeme fandit Favoritem. Před námi dva tisíce veteránských kilometrů

Favoritům hokeje jedeme fandit Favoritem. Před námi dva tisíce veteránských kilometrů
Zachovalý veterán zasluhuje i kosmetickou péči.
Prohlídky se ujal značkový servis Auto Šídlo v Horoměřicích.
Prohlídky se ujal značkový servis Auto Šídlo v Horoměřicích.
Údržba jednoduchého motoru z osmdesátých let není složitá. Musíte ovšem bezpečně vědět, kam sáhnout.
Foto: Škoda Auto
Martin Frei Martin Frei
12. 5. 2022 5:59
Zástupci Škody nás zpravidla zvou na prezentace zcela nových modelů. Tím víc nás nedávno překvapili nabídkou zúčastnit se jízdy za hokejem do Finska. A čím jiným jet fandit našim favoritům než Favoritem. Zároveň s hokejovým partnerstvím tak Boleslav připomíná a slaví část své historie, která nezadržitelně nabírá muzeální nádech. Vůz, kterým dnes vyrážíme na sever, je starý třicet let.

Na třídenní cestu přes Polsko a Pobaltí do finského Tampere vyrážejí Favority hned dva. Posádku prvního tvoří Martin Frei za Aktuálně.cz a František Dvořák z motoristické sekce serveru iDnes. Za volantem druhého se střídá modelka Andrea Bezděková s moderátorem Tomášem Zástěrou.

Vozidla na akci propůjčili soukromí majitelé, které automobilka ulovila na sociálních sítích. Můžete si hodit korunou, čí odvahu ocenit víc. Většina z nás motoristických fanoušků má nějaké starší auto doma a jen málokdo by ho půjčil cizím lidem na takový výlet.

Také automobilky dnes raději mluví o zelené budoucnosti, než aby se vracely k tomu, co je živilo před třiceti lety. Natož vydávat historickou techniku a vlastní reputaci všanc takové dálce.

Favorit ovšem není jen tak nějaké staré haraburdí. Je to auto, které psalo historii. V roce 1990 Volkswagen projevil zájem o Škodu právě proto, že tamní konstruktéři dokázali navzdory rozkladu socialistického hospodářství postavit auto konkurenceschopné i na Západě. 

Doufejme, že letos podají konkurenceschopný výkon i čeští hokejisté. Neváháme je hlasitě podpořit, a tak jsme také okamžitě kývli na nápad vyrazit na nedělní zápas proti Švédsku touto neobvyklou cestou. Čekají nás bezmála dva tisíce kilometrů.

Vůz, který máme k dispozici, má najeto pouhých 37 tisíc kilometrů, takže odpovídá stavu ceněného, zachovalého, ale i plně provozuschopného veterána. Před tak dlouhou cestou ale samozřejmě absolvoval preventivní prohlídku.

Jak se můžete přesvědčit na snímcích, pověst nelhala a zkušení mechanici neměli mnoho práce. Doufejme, že ji nebudou mít ani jejich kolegové v Litvě nebo v Estonsku. Při vyhlášené jednoduchosti a dobrácké povaze Favoritu ale nemáme velké obavy. Palce je třeba držet hlavně hokejové reprezentaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Světová zdravotnická organizace si do svého čela opět zvolila Etiopana Tedrose

Světová zdravotnická organizace (WHO) si v úterý na svém valném shromáždění v Ženevě do čela opět zvolila Etiopana Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse. Nynější generální ředitel WHO byl do funkce na dalších pět let znovuzvolen v tajném hlasování 155 delegáty ze 160.

Německý ministr Karl Lauterbach výsledek označil za velkolepý a plně zasloužený. Tedros v projevu po přísaze vyjádřil přesvědčení, že vyjádřená důvěra neplatí pouze jemu, ale celé "rodině WHO" a jeho kolegům a týmu.

První funkční období Tedrose ve funkci se vyznačovalo především bojem s pandemií covidu-19. Jeho dnešní znovuzvolení není nijak překvapivé, neboť 57letý bývalý etiopský ministr zdravotnictví a zahraničí byl jediným kandidátem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy