Evropa zná své Auto roku 2019. V předzvěsti věcí příštích se jedná o vůz do zásuvky

Martin Přibyl Martin Přibyl
4. 3. 2019 15:58
Porota složená z nejpřednějších evropských automobilových novinářů v předvečer ženevského autosalonu zvolila evropské Auto roku 2019. Po těsném souboji se jim podruhé v historii (pro rok 2011 byl Autem roku Nissan Leaf) stal elektromobil. Český zástupce v porotě a šéfredaktor časopisu Automobil Jiří Duchoň volil Peugeot 508, ten však skončil až šestý. Podívejte se na přehled nominovaných aut, počty udělených bodů a vítěze.

Vloni se vítězem ankety stalo Volvo XC40, přehled starších nositelů titulu Auto roku naleznete v galerii níže.

Foto: Mercedes-Benz

7. Mercedes-Benz třídy A: 116 bodů

Poslední, sedmý, mezi finalisty je prémiový Mercedes třídy A. Jedná se přitom již o čtvrtou generaci "áčka", ovšem teprve druhou, která má podobu klasického hatchbacku nižší střední třídy, dříve se totiž jednalo o prostorné miniMPV. Novinka má k autům s třícípou hvězdou na masce přitáhnout mladé zákazníky, a proto je vybavena novým informačně-zábavním systémem MBUX, který nabízí přirozené hlasové ovládání. Klimatizace tak například reaguje na povel: "Hej Mercedesi, je mi zima." Co se týče vnitřního prostoru, kvality zpracování, navíc došlo k výraznému zlepšení v porovnání s předchůdcem. Zajímavostí jsou i nové zážehové motory o objemu 1,3 litru, které Mercedes vyvinul ve spolupráci s aliancí Renault-Nissan. Stejné mohou pohánět i Dacii Duster.

V Česku se třída A nabízí za ceny od 775 610 korun. Test naleznete zde.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy