Elektromobily Saab nebudou moci vozit obrázek orlolva

ČTK Radek Pecák ČTK, Radek Pecák
4. 9. 2012 4:48
Obrázek mytologické bytosti si ponechá pouze výrobce náklaďáků Scania
Foto: Aktuálně.cz

Investiční společnost National Electric Vehicle Sweden (NEVS) již převzala většinu majetku zkrachovalé švédské automobilky Saab.

Znamená to, že může začít připravovat výrobu elektromobilů, odvozených od modelů Saabu a využívat zařízení bývalých švédských továren značky. První elektromobil by měl být postaven na základně modelu Saab 9-3.

Nové elektromobily se sice budou moci smět jmenovat Saab, ale nebude na nich typické logo. To zobrazuje Gryfa, mytologická bytost. Ten je částečně orlem a částečně lvem. Stejný symbol používá švédská provincie Scania.

Obrázek zůstane vyhrazen pro nákladní auta Scania
Obrázek zůstane vyhrazen pro nákladní auta Scania | Foto: Aktuálně.cz

Saab, který vyrábí automobily od roku 1947, prodala americká General Motors před dvěma roky nizozemské firmě Spyker Cars. Té se kvůli odmítavému postoji GM nepovedlo prodat Saab vyhlédnutým čínským partnerům a na konci loňského roku vyhlásil silně ztrátový Saab bankrot.

Původní Saab se rozdělil na tři subjekty

Majetek Saabu pak koupila NEVS "Během přibližně 18 měsíců plánujeme uvést na trh náš první elektrický vůz založený na technologii Saabu 9-3 a na nové technologii elektrického pohonu," uvedl ve sdělení předseda správní rady NEVS Karl-Erling Trogen. Firma chce produkovat vozy pro čínský trh, kde vláda do sektoru elektrických vozů silně investuje.

NEVS se dohodla s výrobcem nákladních vozů Scania a zbrojním a leteckým producentem Saab na tom, že nebude na svých produktech používat symbol gryfa, bude ale moci využívat název Saab. Značku po rozdělení původního Saabu vlastnily tři švédské firmy.

Historie Saabu, což je zkratka Svenska Aeroplan Aktie-Bolaget, se začala psát roku 1937. Tehdy vznikla továrna na vojenská letadla. Proto také od roku 1947 byl v jejím logu bombardér. Ten ale po sloučení s firmou Scania roku 1984 nahradil obrázek mytické bytosti Gryfa a vozily ho na přídi jak nákladní vozy Scania, tak i osobní Saaby. Nyní už tedy bude k vidění pouze na náklaďácích. 

  

 

Právě se děje

před 14 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Zeman sněmovně navrhl na post ombudsmanky bývalou ministryni spravedlnosti a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO).

před 33 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy