Elektromobily budou moci brzy v Praze parkovat kdekoli za sto korun na rok

Radek Pecák Radek Pecák
25. 7. 2016 14:06
V nových parkovacích zónách, které se právě nyní chystají v městských částech Praha 5, 6 a 8, budou platit pro majitele elektromobilů velmi příznivé podmínky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: BMW

Vlastníci elektromobilů zaplatí za právo ročního parkování v nově zřizovaných parkovacích zónách v hlavním městě pouhou stokorunu.

"Během příštích měsíců toto opatření vstoupí v platnost v Praze 5, 6 a 8, kde se právě buduje nový typ zón placeného stání," sdělil pro Aktuálně.cz náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.

Fyzické osoby s trvalým bydlištěm v některé z těchto oblastí přitom musí zaplatit 1200 Kč, podnikatelé ještě mnohem více.

"Zatím je to nastaveno tak, že zmíněnou stokorunu budou muset zaplatit v každé z těchto tří městských částí, pokud tam budou mít zájem parkovat. V budoucnosti, po sjednocení systému v celé Praze nejpozději v roce 2018, by ale měla stačit jedna stokorunu pro všechny pražské zóny, tedy i samotné centrum," dodává Dolínek.

Stejná pravidla budou podle něho platit i pro vozidla zapojená do systému veřejného sdílení automobilů. "Uvažujeme i o tom, že bychom to rozšířili i na hybridní vozidla, která lze dobíjet ze zásuvky, a tudíž i ona mohou jezdit po městě bez emisí," říká náměstek.

"Pokud to tak skutečně bude, půjde fakticky o první reálný krok pro podporu elektromobility v celém Česku," potvrzuje revolučnost tohoto kroku šéfredaktor specializovaného serveru Hybrid.cz Jan Horčík.

Právě vylepšení infrastruktury je podle Vojtěcha Opleštila z automobilové expertní skupiny PwC CZ společně s odpovídajícími cenami a atraktivními modely nezbytným krokem ke zvýšení zájmu tuzemských zákazníků o elektromobily.

Těch se u nás stále prodává jen velmi málo a v porovnání s loňskem jejich prodej ještě klesl, zatímco celý trh s novými auty razantně roste.

Rozhovor s náměstkem Dolínkem o dalších záměrech hlavního města v oblasti automobilové dopravy přineseme zítra.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Za zbití a upálení bezdomovce uložil soud útočníkovi 13 let vězení

Za zbití a následné upálení bezdomovce v pražském Trojmezí potrestal soud Jiřího Málka 13 lety vězení. Uznal ho vinným z vraždy, z pokusu o těžké ublížení na zdraví a také z výtržnictví. Vyšetřovatelé činu uváděli, že muž vraždil, protože nesnáší sociálně vyloučené skupiny lidí. To se však nepodařilo prokázat a Málek to výslovně popřel. Uvedl také, že na útok si nepamatuje. Verdikt není pravomocný.

Třiapadesátiletý bezdomovec uhořel loni 6. července v přístřešku, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.

Málek připustil, že na místě činu byl, protože přišel na Trojmezí popíjet se svým známým z ubytovny. Podle rozsudku pak v opilosti napadl tamního bezdomovce, kterého předtím neznal, a to po sporu o víno. Zaútočil na něj údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně skočil snožmo na hlavu. Poté odešel, za několik desítek minut se ale vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy