Za dva roky trojnásobek. Nabíjení aut znovu zdražuje, přesto je levnější než diesel

Martin Frei Martin Frei
25. 1. 2023 14:26
Pražská energetika oznámila zdražení elektřiny u nabíječek elektromobilů. E.On redakci Aktuálně.cz potvrdil, že v tomto čtvrtletí také přistoupí alespoň k mírnému zvýšení cen, ČEZ situaci vyhodnocuje. Některé ceny dosáhnou dvojnásobku proti začátku loňského roku, což znamená trojnásobek ve srovnání s rokem 2020. Náklady na energii přesto zůstávají pod úrovní benzinu a nafty.
Foto: Škoda Auto

Pražská energetika od února zdraží kilowatthodinu u střídavých nabíječek o dvě koruny, u stejnosměrných o tři. Firma přitom ceny zvyšovala nejen na jaře loňského roku, ale poté znova v srpnu. 

Nově ceny PRE začínají na devíti korunách u pomalého nabíjení, u rychlé nabíječky se platí dvanáct a u ultrarychlé čtrnáct korun. Ceny platí i u nabíječek v pouličních lampách, které PRE dodává pro hlavní město. Zákazníci skupiny PRE, kteří odebírají energii i doma či ve firmě, mají ceny o korunu nižší. 

V roce 2020 ovšem platili jen tři koruny za kilowatthodinu. ČEZ tehdy nabízel v některých tarifech registrovaným zákazníkům cenu 4,50 koruny. A to jak u pomalé nabíječky, tak u rychlé.

"Dlouhodobě se snažíme udržovat takové ceny za službu veřejného dobíjení, které umožní smysluplný rozvoj elektromobility. Všichni jsme však v posledních měsících byli svědky bezprecedentního růstu cen energií v souvislosti se zdražením zemního plynu, emisních povolenek a vlivu dalších faktorů způsobených válkou na Ukrajině. Ceníky v sektoru elektromobility bohužel nemůžou tento vývoj ignorovat," napsal redakci Aktuálně.cz Martin Schreier z ČEZ. Firma podle něj situaci sleduje a další kroky včas oznámí.

Konkrétnější je Roman Šperňák z E.On. "Vývoj cen na energetických burzách se bohužel odráží i do cen za nabíjení elektromobilů ve veřejné dobíjecí síti. Ačkoliv se nám daří na zákazníky nepromítat situaci na trhu v plné výši, ale jen částečně, i my bohužel budeme muset během prvního čtvrtletí tohoto roku přistoupit k úpravě ceníků." 

Konečné ceny E.On zatím nezveřejnil, podle Šperňáka však nepůjde o zásadní navýšení. U stejnosměrného nabíjení by mělo být maximálně v řádech desítek haléřů za kilowatthodinu. 

Zdražování u nabíječek odráží burzovní ceny i další trendy v energetice. Na druhou stranu uživatelé elektromobilů dostávají za více peněz lepší službu. Zatímco začátkem roku 2020 měli k dispozici 170 rychlonabíjecích stanic, dnes je jich přes sedm set. Celkově je podle statistik ministerstva dopravy v Česku více než 1200 veřejných nabíječek.

Rychlý rozvoj sítě má paradoxně na růstu cen svůj podíl. Zdražují totiž stavební materiály, práce i suroviny do elektrických komponent obsažených v každé nabíječce.

I po ohlášených změnách vyjde energie do elektromobilu levněji než benzin a nafta do spalovacího motoru. Elektrická Škoda Enyaq spotřebuje na sto kilometrů osmnáct kilowatthodin energie, u rychlonabíječky PRE za 198 korun. Sedm litrů nafty do Kodiaqu TDI v současnosti vyjde na 266 korun.

Skokový nárůst poptávky po ropě po ukončení asijských lockdownů i reakce Ruska na zastropování cen navíc mohou přinést další významné zdražení benzinu a nafty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Prezident Zeman se příští týden sejde s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých Tatrách se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovu, informovala ČTK kancelář slovenské prezidentky. Zemanovi v březnu skončí druhý pětiletý prezidentský mandát; v čele státu ho vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby minulý týden porazil expremiéra Andreje Babiše.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle informací ČTK by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy