Bublina se solárním elektromobilem praská. Lightyear 0 skončil dříve, než začal

Produkce Lightyearu 0 ve Finsku je minulostí.
Foto: Lightyear
Jan Matoušek Jan Matoušek
31. 1. 2023 14:45
Teprve koncem loňského listopadu začala ve Finsku výroba solárního elektromobilu Lightyear 0, který za čtvrt milionu euro, tedy zhruba šest milionů korun, sliboval dojezd přes 600 kilometrů a při vhodném počasí výrazně nižší potřebu dobíjet auto z elektrické sítě. Ani ne o dva měsíce později ale produkce prvního solárního elektromobilu skončila.

Přesný důvod ukončení výroby nizozemský start-up Lightyear ve svém tiskovém prohlášení neuvedl. Stojí v něm, že aby výrobce "dostál své vizi" (vzletně ji popisuje jako nabídku čisté mobility všem a všude), rozhodl se veškeré prostředky a pozornost upřít na vývoj a výrobu modelu Lightyear 2. To je už dříve oznámený solární elektromobil, který by měl stát zlomek toho, co pilotní model 0 - mluví se o částce menší než 40 tisíc eur, tedy zhruba milionu korun -, čímž by se měl stát masovější záležitostí. Jeho produkce má začít koncem roku 2025.

Dceřiná firma Atlas Technologies, která se starala o výrobu Lightyearu 0, vyhlásila bankrot. To se dotkne nejen zaměstnanců start-upu, ale také finské firmy Valmet Automotive, která ve městě Uusikaupunki solární elektromobil vyráběla. Jeho produkce podle prohlášení finské firmy zaměstnávala 20 lidí přímo ve výrobě a 10 lidí takzvaně "v kancelářích".

"Celý vývojový proces vedoucí k Lightyearu 0 nám v posledních letech poskytl mnoho cenných zkušeností. Veškerou naši energii nyní vkládáme do Lightyearu 2 tak, abychom ho byli schopni zákazníkům dodat v požadovaném čase," uvedl v tiskové zprávě šéf nizozemské firmy Lex Hoefsloot.

Podle něj už má firma na chystaný solární elektromobil přes 20 tisíc předobjednávek od fleetových zákazníků. Zhruba polovinu z nich provedla leasingové společnost Arval.

Hoefslootovo prohlášení ale obsahuje i větu, v níž Nizozemec vyjadřuje naději na zajištění potřebných investic pro zahájení větší produkce Lightyearu 2. Přijít by měly v následujících týdnech. Je tedy otázkou, v jaké finanční kondici Lightyear skutečně je. Jeho šéf už při zahájení produkce modelu 0 zmiňoval, že sehnat investory nebylo pro inovativní koncept auta vůbec jednoduché.

Zatím jediná fotografie, která blíže poodhaluje Lightyear 2.
Zatím jediná fotografie, která blíže poodhaluje Lightyear 2. | Foto: Lightyear

Tisková zpráva zároveň neobsahuje žádné prohlášení ohledně klientů, kteří si drahý Lightyaer 0 za 250 tisíc eur předobjednali - v prosinci se hovořilo o zhruba 150 lidech. Ve Finsku totiž mohly vzniknout nanejvýš jednotky aut, protože Valmet vyráběl jeden vůz týdně. Celkem tak i při nejoptimističtějších odhadech mělo vzniknout kolem osmi sériových aut, plány automobilky počítaly dohromady s 946 vyrobenými kusy.

Připomeňme, že Lightyear 0 je téměř 5,1 metru dlouhým sedanem s elektrickým pohonem, jehož karoserii pokrývá pět metrů čtverečních zakřivených solárních panelů chráněných sklem. Optimistické prognózy šéfa automobilky říkaly, že v létě bude auto schopné v Amsterdamu jezdit bez nabíjení dva měsíce a v Portugalsku až sedm měsíců. Při naprosto ideálních (a vpravdě spíše laboratorních) podmínkách prý mělo auto nabíjet ze slunce každý den až 70 kilometrů.

Reálně by solární panely spíše pomohly s napájením elektrických součástí výbavy a v opravdu slunných částech světa i s dojezdem. I tak by ale šlo ve světě elektromobilů o malou revoluci, doposud se solární panely využívaly jen velmi zřídka na malých plochách pro pomoc s napájením třeba právě klimatizace.

Lightyear 0 měl při výkonu 130 kW a 60kWh baterii ujet na jedno nabití 625 kilometrů, čemuž hodně napomáhala i špičková aerodynamika s koeficientem odporu vzduchu Cd na úrovni 0,19. U chystaného Lightyearu 2 by měl dojezd vzrůst na asi 800 kilometrů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Basketbalistky USK budou hrát o evropský triumf v Praze

Basketbalistky ZVVZ USK Praha budou ve své hale na Královce hostit od 14. do 16. dubna Final Four Evropské ligy. Naposledy se finálový turnaj uskutečnil v české metropoli v roce 2015 a USK na něm tehdy navázal na triumf Gambrinusu Brno z roku 2006. 

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové se při šesté účasti ve Final Four utkají v pátek 14. dubna v semifinále s tureckým Mersinem. Druhý zápas obstarají ve stejný den jiný turecký klub Fenerbahce Istanbul s italským Schiem. O dva dny později se uskuteční duel o třetí místo a finále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy