Má to být první elektrický Volkswagen pro každého. ID.2 bude stát méně než 600 tisíc

Koncept chystaného levného elektromobilu VW jménem ID.2all.
Do prodeje by se měla sériová ID.2 dostat za necelé tři roky jako jeden z deseti nových elektrických VW.
Ty přijedou do roku 2026 a mají přispět k tomu, že osmdesát procent prodaných aut Volkswagenu bude mít v Evropě v roce 2030 elektrický pohon.
Němci tak ještě o deset procent zvedli původní plán, který počítal se 70procentním podílem čistých elektromobilů.
ID.2 by měla stát do 25 tisíc eur, tedy maximálně 600 tisíc korun. Na českém trhu dnes pod touto sumou začíná jediný nový elektromobil: Dacia Spring.
Foto: Volkswagen
Jan Matoušek Jan Matoušek
15. 3. 2023 13:14
Bude elektromobilita skutečně pro každého? Volkswagen plánuje do tří let nabídnout malé elektrické auto ID.2, které nebude stát více než 25 tisíc eur, v přepočtu méně než 600 tisíc korun. To je přitom suma, pod niž se na českém trhu dnes vejde jediný elektromobil rumunské Dacie.

O Volkswagenu ID.2 se toho v minulosti napsalo hodně. Jeho první náznak přinesl už rok a půl starý koncept ID. Life, který navrhnul Jozef Kabaň. Tvary auta se ale nelíbily novému šéfovi značky Thomasi Schäferovi, který po slovenském designérovi chtěl, aby vzhled předělal. Právě kvůli neshodám s vedením Kabaň na začátku roku skončil jako hlavní designér VW a přesunul se na jinou pozici.

Design nového elektromobilu dostal na starost jeho nástupce Andreas Mindt, který dříve pracoval pro Bentley. "Právě on připravil koncept ID.2 v rekordním čase zhruba jednoho měsíce," řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny Thomas Schäfer. Od původního návrhu ID. Life se přitom tvary aktuálního konceptu se jménem ID.2all výrazně odlišují. 

Do prodeje by se měla sériová ID.2 dostat za necelé tři roky jako jeden z deseti nových elektrických VW. Ty přijedou do roku 2026 a mají přispět k tomu, že osmdesát procent prodaných aut Volkswagenu bude mít v Evropě v roce 2030 elektrický pohon. Němci tak ještě o deset procent zvedli původní plán, který počítal se 70procentním podílem čistých elektromobilů. ID.2 by měla stát do 25 tisíc eur, tedy maximálně 600 tisíc korun. Na českém trhu dnes pod touto sumou začíná jediný nový elektromobil: Dacia Spring.

Připomeňme také, že chystaný Volkswagen ID.2 dostane sourozence od Cupry a především od Škody. Mladoboleslavský model by se měl vyrábět ve Španělsku, podobně jako ostatní malé elektromobily. Cupra představila už loni koncept UrbanRebel s délkou čtyři metry, výkonem 166 kilowattů a dojezdem 440 kilometrů. Podle dřívějších spekulací dostane rodina malých elektroaut koncernu VW dvě různé velikosti i konstrukce baterie.

Volkswagen pak v loňském roce dodal zákazníkům celosvětově 4,6 milionu nových aut, to je o zhruba o 230 tisíc méně než v roce 2021. Navzdory tomu mu stoupl obrat na 74 miliard eur a provozní zisk na 2,6 miliardy eur. Prodeje elektromobilů VW pak loni stouply na 330 tisíc kusů. Kromě ID.2 chystají Němci v tomto segmentu i zmodernizovaný kompakt ID.3 včetně sportovní verze GTX, ID. Buzz s prodlouženým rozvorem a sedmi sedadly a také sedan ID.7, který nahradí konvenční Passat se stejnou karoserií.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Na jižní Moravě se při bouřce objevil vzdušný vír, o tornádo zřejmě nešlo

V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevila tromba, tedy vzdušný vír. O tornádo pravděpodobně nešlo, meteorologové zatím nemají potvrzený dotyk víru se zemí, řekl Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Hlášené nejsou ani žádné škody, řekl starosta Letovic Petr Novotný (TOP 09). Hasiči likvidovali v okolí na třech místech stromy popadané přes silnici.

Lidé sdíleli na internetu několik fotografií a videí zajímavého meteorologického jevu. "Je na nich vidět tromba pod bouřkovými oblaky a slabá rotace. Je těžké zjistit, zda se v krajině objevily i nějaké škody způsobené právě tímto případným tornádem. Zároveň se vyskytovaly škody způsobené silnějšími nárazy větru," řekl Hruška. Podle dosavadních zjištění tak meteorologové zatím hovoří o trombě. "Kdyby náhodou měla nějaký kontakt se zemí, tak to bylo jen na chvíli v lese a bylo by to jen velmi slabé tornádo," doplnil Hruška.

Bouřky se v pátek vyskytly ve více částech republiky, postupovaly od západu k východu a v této roční době jsou spíše vzácností. Vzdušné víry v podobě tromby nepáchají škody na rozdíl od tornáda. Lidé si těchto jevů všímají intenzivněji především po ničivém červnovém tornádu z roku 2021, které se prohnalo částí Břeclavska a Hodonínska. Nechalo za sebou devastující škody na majetku a také několik obětí na životech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útočník Klapka se blýskl v AHL premiérovým hattrickem

Český hokejový útočník Adam Klapka zazářil v pátečním utkání nižší zámořské soutěže AHL premiérovým hattrickem a pomohl k domácí výhře celku Calgary Wranglers nad Hendersonem 5:1. Dvaadvacetiletý odchovanec pražské Slavie, který se vydal loni do Severní Ameriky z extraligového Liberce, byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Klapka loni v polovině května podepsal jako nedraftovaný volný hráč v NHL dvouletou nováčkovskou smlouvu s Calgary Flames. V přípravě za ně odehrál dva zápasy a nebodoval. Potom se přesunul na farmu do AHL. V 54 zápasech si připsal 12 branek a 11 asistencí. Šest gólů dal v posledních šesti duelech. Na premiéru v NHL čeká.

Zdroj: ČTK
Další zprávy