Česko má 1300 nabíječek a výkon stoupá. Tři čtvrtiny nabíjení ale probíhají doma

Martin Frei Martin Frei
6. 2. 2023 12:06
Minulé úterý otevřel ČEZ v pražských Letňanech pětistou nabíječku pro elektromobily. Pražská energetika završila pětistovku o týden dříve, E.ON má přes 260 stanic. Přibývá zejména rychlých a ultrarychlých s výkony nad 75 kilowattů. Majitelé elektromobilů zdaleka nejčastěji nabíjejí doma či v práci. U veřejných stanic dávají přednost rychlosti, i když je to dražší.
Otevření pětisté nabíječky ČEZ se zúčastnil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Otevření pětisté nabíječky ČEZ se zúčastnil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). | Foto: Martin Frei

Dodavatelé elektřiny hlásí meziroční nárůst odběru energie u nabíjecích stanic na dvojnásobek. Roste počet stanic i jejich výkon. Trend odpovídá přibývajícímu počtu elektromobilů a vyšší kapacitě baterií.

Na sto aut u nás připadá 22 veřejných nabíječek, průměr EU je přitom jen 15. V tomto ukazateli je Česko daleko před Německem, Francií, Rakouskem nebo Švédskem.

Vysvětlení tohoto jevu je trojí. Elektromobilů u nás přibývá pomaleji než v bohatších státech s dotacemi. Schvalování staveb je naopak extrémně zdlouhavé a chtějí-li být energetici připraveni, musí se do akce pustit s velkým předstihem. Nebylo jasné, zda česká vláda mezitím nějaké dotace přece jen neschválí. A řada manažerů si dosud pamatuje nepřipravenost distribučních sítí za prudkého nástupu solárního boomu.

Ilustrací je právě otevřený nový nabíjecí terminál ČEZ v Letňanech. Přestože stojí na obyčejném parkovišti u obchodního domu na kraji města, s vyřízením všech formalit jeho vybudování trvalo dva roky. Ještě pomaleji to jde v městské zástavbě, kde je třeba splnit požadavky na šířku chodníku, připomínky obyvatel nebo památkovou ochranu.

Třetím důvodem, proč u nás nabíječek přibývá relativně rychleji než aut, jsou vysoké příspěvky z evropských fondů. ČEZ uvádí, že z pěti set stanic jich dvě stě vyrostlo s pomocí Operačního programu Doprava a grantu Connecting European Facility.

Zástupci některých dalších dodavatelů mimo záznam neskrývají, že do projektů bez dotací vůbec nemají zájem investovat. Odhaduje se, že samotným provozem si na sebe nabíječky vydělají, až u nás bude jezdit 50 tisíc elektromobilů. Dnes jich je 15 tisíc. Nejdražším prvkem provozu stanice je rezervace vysokého odběru energie, již je třeba rozpočítat na co nejvyšší počet nabíjejících zákazníků. 

Přesto se síť rozrůstá stále rychleji. "Prvních sto stanic jsme budovali šest let, poslední stovka přibyla za sedm měsíců," potvrdil při otevření terminálu v Letňanech ředitel obchodu a strategie ČEZ Pavel Cyrani.

Nejvíce veřejných stanic nabízí střídavý proud s výkonem 22 kilowattů a stejnosměrný s 50 kilowatty. Podle statistik ČEZ přes devadesát procent zákazníků využívá právě "padesátky". Ultrarychlými nabíječkami s výkonem 150 až 300 kilowattů loni protekla jen čtyři procenta energie.

Poptávka po vysokých výkonech však rychle roste, neboť přibývá elektromobilů s nabíjecím výkonem kolem 200 kilowattů. Ultrarychlé nabíječky lidé nejčastěji využívají při dlouhých cestách, kdy dávají přednost rychlosti před cenou. Každá kilowatthodina zde vyjde o dvacet až třicet procent dráž.

Nejvytíženější z těchto stanic jsou například na Rozvadově, ve Vystrkově u Humpolce nebo v brněnské zóně Olympia. Jak ČEZ, tak PRE a E.ON hodlají letos právě síť ultrarychlých nabíječek výrazně posílit.

Veřejnými nabíječkami zmíněných tří dodavatelů loni proteklo 8,7 gigawatthodiny energie. Z počtu kolem 15 tisíc elektromobilů, průměrného nájezdu 15 tisíc kilometrů a spotřeby kolem 18 kWh/100 km lze přibližně odhadnout, že tři čtvrtiny energie berou elektromobily odjinud. Tedy v domácích či firemních garážích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Basketbalistky USK budou hrát o evropský triumf v Praze

Basketbalistky ZVVZ USK Praha budou ve své hale na Královce hostit od 14. do 16. dubna Final Four Evropské ligy. Naposledy se finálový turnaj uskutečnil v české metropoli v roce 2015 a USK na něm tehdy navázal na triumf Gambrinusu Brno z roku 2006. 

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové se při šesté účasti ve Final Four utkají v pátek 14. dubna v semifinále s tureckým Mersinem. Druhý zápas obstarají ve stejný den jiný turecký klub Fenerbahce Istanbul s italským Schiem. O dva dny později se uskuteční duel o třetí místo a finále.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Z vody by havarované vozidlo mělo vyprostit auto soukromé odtahové firmy. Na místě je připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala v pondělí kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

"Pojišťovna požaduje, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy, ale pokud se to nepovede, jsme připraveni použít na to speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, který je tady už připraven," řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhají potápěči. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy