reklama
 
 

Elektrickou dodávku Fordu mají první norští pošťáci

25. 4. 2011 0:58
Na dodávku má auto velice slušné zrychlení a v provozu ostatní auta určitě nebrzdí

Jedině to, že se po otočení klíčkem (a také to, že se jím otáčí nadvakrát) neozve žádný zvuk, odlišuje praktické používání vozu Tranzit Connect Elektric od stejné dodávky s klasickým spalovacím motorem. Jinak je ovládání prakticky úplně stejné jako u verze s automatickou převodovkou.

Během jízdy, kterou jsme si s prádzným vozem mohli vyzkoušet v provozu v německých Cáchách, potěší slušné zrychlení a kultivované jízdní vlastnosti. Zrychlení je na dodávku velmi slušné. Ford udává 12 sekund z nuly na stovku s prázdným autem a s naloženým je doba o tři sekundy delší.

Bohužel jsme už nemohli vyzkoušet, nakolik jsou pravdivá tvrzení Fordu o maximální rychlosti (120 km/hodině) či o dojezdu, který má být až 130 kilometrů.

Dodávka je první v řadě

Tranzit Connect je první z pětice elektrovozů, které Ford uvede na evropský trh do roku 2013. Po Transitu Connect Electric přijde ještě v roce 2012 nový Ford Focus Electric, následovaný o rok později dvěma hybridními variantami Fordu C-MAX a také dalším, prozatím blíže nespecifikovaným, hybridním modelem.

Transit Connect Electric Van vyvíjel Ford společně s americkou společností Azure Dynamics, specializovanou na elektromobily. Hnací ústrojí Force Drive(TM) je napájeno akumulátorem z produkce Johnson Controls-Saft. Oproti klasickému Connectu má elektromobil prodloužený rozvor náprav.

Akumulátor má kapacitu 28 kWh a dobit z klasické zásuvky 220/240V trvá přibližně osm hodin. 

Vhodná pro zásobování ve městech

Tato technická data společně s objemem nákladového prostoru 3,8 m3 a užitečným zatížením 410 kg předurčují Transit Connect Electric Van k využití především u těhc provozovatelů, jejichž vozy se pohybují po krátkých, pravidelných trasách s častými zastávkami.

Auta bude prodávat společnost Azure Dynamics ve speciální prodejní síti. Model bude k dostání jak v levostranném, tak v pravostranném provedení. Stejně jako severoamerická verze ponese i evropský Transit Connect Electric na přídi vedle modrého oválu Ford také logo Azure Force Drive.

První zákazník je již znám. Norská pošta, která je největším poskytovatelem doručovacích a logistických služeb v Norsku a zároveň největším zaměstnavatelem v této skandinávské zemi, podepsala  kupní smlouvu na dvacet těchto automobilů s opcí na odběr dalších vozů v budoucnu.

autor: Radek Pecák | 25. 4. 2011 0:58

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama