Elektrická motorka Harley-Davidson bude už za rok, navzdory klesajícím prodejům

Jan Markovič Jan Markovič
11. 3. 2018 10:21
Harley-Davidson slíbil, že během dalších 10 let představí 100 nových motocyklů. Jedním z nich bude i elektrická motorka, která by měla na silnice vyjet už v roce 2019. Před pár lety americký výrobce ukázal prototyp do zásuvky. Neměl ale dostatečný dojezd.
Koncept Harley-Davidson LiveWire se představil v roce 2014.
Koncept Harley-Davidson LiveWire se představil v roce 2014. | Foto: Harley-Davidson

Když v roce 2014 jedna z nejslavnějších motocyklových značek předvedla koncept elektrické motorky, vyvolala debatu. Je Harley-Davidson bez řevu motoru a vibrací ještě opravdovým strojem z Milwaukee? Koncept nazvaný LiveWire byl nejen tichý, ale měl i zcela jiný design než klasické motocykly.

Po pěti letech by se ale mohl elektrický Harley konečně dostat do výroby. "Společnost si stanovila za cíl uvést na trh elektrický motocykl během následujících 18 měsíců," píše se ve zprávě, která doprovází obchodní výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku. Harley do zásuvky je tedy potvrzen na rok 2019.

Snímatelný štít jako Kapitán Amerika. Nový Harley z české dílny uctívá veterány | Video: Jan Markovič, Zdeněk Bašus

O budoucí sériové verzi se toho zatím mnoho neví, fanoušci ale vesměs doufají, že pět let odstupu obou elektrických motorek bude stačit k tomu, aby výsledek překonal nevalné schopnosti prototypu. Ten sice disponoval výkonným elektromotorem (109 koní, 180 Nm), ale na jedno nabití ujel jen 85 kilometrů. Přitom se počítalo s cenou okolo půl milionu korun.

Paradoxem je, že plány na náročnou výrobu elektrického motocyklu přichází ve chvíli, kdy Harley-Davidson zveřejnil ne příliš povzbudivé výsledky. Ty ukazují, že mu v roce 2017 klesly celosvětové prodeje o 7,9 procenta. Značka očekává další pokles i pro letošní rok. Zároveň ale slíbila, že během 10 let uvede 100 modelů. Chce k sobě přilákat hlavně nové lidi. V Česku firma skončila s 524 prodanými motocykly za rok 2017 na 11. místě.

Ačkoliv půjde pro Harley-Davidson o první elektrický motocykl v historii, na trhu se už dnes dají sehnat obdobné stroje. V Česku se prodávají třeba motorky Zero za částky mezi 300 a 500 tisíci korunami, které nabízí na jedno nabití dojezd až 288 kilometrů. V blízké budoucnosti by se na trhu měla objevit také motorka Lightning LS-218, která sice na jedno nabití ujede jen 160 kilometrů, ale zvládne jet až 350 km/h. Jde o nejrychlejší stroj svého druhu na světě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy