Chevrolet Corvette slaví 65. výročí. Jeden z nejkrásnějších sporťáků historie měl málem na kahánku

První Corvette se představila světu přesně 17. ledna 1953 na autosalonu GM Motorama.
Přesně 17. ledna 1953, tedy před 65 lety, se na newyorském autosalonu GM Motorama pořádaném v tanečním sále hotelu Waldorf Astoria představil prototyp auta, které změnilo pohled na americké sporťáky.
Prototyp nejprve nesl název XP 122. Údajně se inspiroval evropskými sportovními vozy, například Jaguarem XK 120. Název Corvette prý vymyslel fotograf, auto mu připomínalo malou rychlou válečnou loď (anglicky corvette).
Vzhled auta veřejnost ohromil. Corvette totiž vypadala úplně jinak než tehdejší rozložité americké koráby na kolech.
Corvette se představila a zpočátku také vyráběla jen v bílé barvě a s červeným interiérem.
Foto: Chevrolet
Eva Srpová Eva Srpová
17. 1. 2018 7:09
Tak šel čas s ikonickou "Vette". Podívejte se na to, jak vzniklo jedno z nejikoničtějších aut Ameriky a jak se měnilo v průběhu generací. Chevrolet Corvette slaví 65 let od svého představení veřejnosti a i současná sedmá generace je autem, které nelze jen tak přehlédnout.
 

Právě se děje

před 22 minutami

V Senátu USA začala rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa, je obviněný ze zneužití úřadu a obstrukcí

Debatou o organizaci a pravidlech jednání začala v Senátu USA rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa. Je obviněn ze zneužití úřadu a obstrukcí.

Z rozhodnutí Sněmovny reprezentantů, kde mají převahu opoziční demokraté, je šéf Bílého domu obviněn ze zneužití úřadu a obstrukce Kongresu. Konečný verdikt vynese Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni.

Jednání Senátu je veřejné, podle průzkumů ho bude v televizi sledovat velká většina Američanů. Senátoři ale mohou kdykoli vyhlásit debatu za uzavřenou.

Jednání vymezují poměrně přísná pravidla, členové Senátu při sobě nesmějí mít ani mobilní telefony. Sám Trump v době zahájení procesu ve Spojených státech není, účastní se Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na twitteru, který s oblibou používá ke komunikaci s národem, zatím zahájení takzvaného impeachmentu nekomentoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu a energetiky Alexandr Novak

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu, energetiky Alexandr Novak a financí Anton Siluanov. Vyplývá to z výnosu prezidenta Vladimira Putina o jmenování nové vlády, o kterém informoval Kreml a následně tiskové agentury. Prvním místopředsedou kabinetu nového premiéra Michaila Mišustina se stal dosavadní Putinův poradce pro ekonomiku Andrej Belousov.

Zdroj: ČTK
Další zprávy