Chevrolet Corvette slaví 65. výročí. Jeden z nejkrásnějších sporťáků historie měl málem na kahánku

První Corvette se představila světu přesně 17. ledna 1953 na autosalonu GM Motorama.
Přesně 17. ledna 1953, tedy před 65 lety, se na newyorském autosalonu GM Motorama pořádaném v tanečním sále hotelu Waldorf Astoria představil prototyp auta, které změnilo pohled na americké sporťáky.
Prototyp nejprve nesl název XP 122. Údajně se inspiroval evropskými sportovními vozy, například Jaguarem XK 120. Název Corvette prý vymyslel fotograf, auto mu připomínalo malou rychlou válečnou loď (anglicky corvette).
Vzhled auta veřejnost ohromil. Corvette totiž vypadala úplně jinak než tehdejší rozložité americké koráby na kolech.
Corvette se představila a zpočátku také vyráběla jen v bílé barvě a s červeným interiérem.
Foto: Chevrolet
Eva Srpová Eva Srpová
17. 1. 2018 7:09
Tak šel čas s ikonickou "Vette". Podívejte se na to, jak vzniklo jedno z nejikoničtějších aut Ameriky a jak se měnilo v průběhu generací. Chevrolet Corvette slaví 65 let od svého představení veřejnosti a i současná sedmá generace je autem, které nelze jen tak přehlédnout.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy