Dvanáct pekelných motorů poslední dekády. Proč dělají automobilky tolik chyb?

Martin Frei Martin Frei
4. 2. 2020 6:02
Ze života motoristů zmizely umaštěné ruce a roztlačování aut, která po ránu nechtěla chytit. Zdálky to vypadá, že motory jsou vyřešené a v dnešních autech zlobí jen elektronika. To by ale do hry nesměly vstupovat finanční škrty a ekologické předpisy. Kupující ojetin se dnes musí mít opět na pozoru, aby nevykrvácel na vážných chybách motoru. Přinášíme přehled největších pastí poslední doby.
Foto: BMW

BMW N47 (2007 až 2011)

Dvoulitrový diesel s označením N47, který BMW od roku 2007 montovalo do řad 1, 3, 5, X1, X3 pod označením 18d nebo 20d, představoval ve své době převrat. S působivou úsporností spojil živelně sportovní dynamiku, bleskové reakce na plyn a svištivě tichý chod. Snaha o maximálně odlehčenou konstrukci se ale vývojářům vymkla z rukou. Poddimenzovaný řetězový pohon rozvodů se už po 100 000 km vytahá a může přeskočit i prasknout, což způsobí kapitální škody na celém motoru. U prvních ročníků dokonce praskal blok motoru mezi válci, což se nedá opravit vůbec a motor je na vyhození. Jistější volbou jsou vozidla vyrobená po roce 2011, rozvodový řetěz je však třeba pravidelně poslouchat a mít připraveno 30 až 40 000 Kč na pracnou výměnu celé sady.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy