Elektromobil vypadl se dvěma lidmi uvnitř ze třetího patra. Na místě zemřeli

ČTK Eva Srpová ČTK, Eva Srpová
24. 6. 2022 13:40
Z třetího patra šanghajského showroomu čínské automobilky Nio, která se někdy přirovnává k "čínské Tesle", vypadl automobil se dvěma lidmi na palubě. Oba na místě zemřeli. Příčina incidentu se vyšetřuje. Automobilka v prvním prohlášení uvedla, že nehoda se samotným vozidlem nesouvisí, po vlně kritiky komentář stáhla a nahradila dovětkem, že nebyla vozidlem způsobená.
Video: Twitter/Stephen McDonell

Při pádu elektromobilu ze třetího patra sídla čínské automobilky Nio v Šanghaji zahynuli dva lidé. S odkazem na oznámení společnosti o tom informuje zpravodajský web BBC.

Incident se stal ve středu kolem 17:20 místního času. Obě oběti byly ve vozidle, které vypadlo z budovy, uvedla automobilka. O život podle ní přišel zaměstnanec a člověk z partnerské společnosti. Nio uvedla, že okamžitě začala vyšetřovat, jak k neštěstí došlo, a že spolupracuje s úřady. Třetí podlaží, odkud auto spadlo, bylo různě popisováno jako showroom, testovací středisko nebo parkoviště.

"Naše společnost spolupracuje s oddělením veřejné bezpečnosti na vyšetřování a analýze příčiny nehody. Na základě vyhodnocení situace na místě můžeme předběžně potvrdit, že se jednalo o nehodu (nezpůsobenou vozidlem)," uvedla automobilka v prohlášení. Zároveň vyjádřila soustrast pozůstalým a oznámila, že zřídila tým, který jim bude pomáhat.

Původní prohlášení automobilky na síti Weibo během půl hodiny nasbíralo více než tisíc komentářů, později ho ale firma stáhla.

Poslední věta prohlášení "není souvislost se samotným vozidlem" totiž vyvolala mnoho rozzlobených reakcí. "Ukazuje to chladnokrevnost kapitalismu," napsal jeden uživatel, zatímco jiný poznamenal: "Poslední věta je tak lhostejná. Oni přijeli testovat vozidlo, ale vy říkáte, že nehoda s vozidlem nesouvisí?". Další uživatel uvedl, že úřady by měly vyhodnotit, zda skutečně šlo o nehodu.

Automobilka mezitím zveřejnila upravenou verzi prohlášení, v níž o incidentu stále hovoří jako o nehodě, v závorkách podotýká, že "nebyla vozidlem způsobena".

Společnost Nio usiluje ovládnutí čínského průmyslu s elektromobily a někdy se jí přezdívá čínská Tesla. Ve svých vozech vsadila na výměnné baterie s cílem překonat obavy zákazníků z častého nabíjení. Od letošního roku Nio expanduje na evropský trh. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Exploze v americké Indianě poničila 39 domů a zabila nejméně tři lidi

Exploze v Evansville na jihozápadě amerického státu Indiana zabila nejméně tři lidi a poničila 39 domů, z toho 11 objektů je neobyvatelných. Na místě pracuje osm odborných týmů včetně statiků, pyrotechniků a hasičů. Příčina exploze je zatím nejasná, napsala ve čtvrtek agentura AP.

"Možná budou další oběti, ještě jsme nedokončili ohledání místa. Zatím není bezpečné do těch budov vstoupit," uvedl šéf místních hasičů Mike Connelly. Podle něj budou průzkumné a záchranné týmy pokračovat v práci, dokud nebude jasné, že exploze nenarušila přívod plynu a do budov je bezpečné vstoupit.

Starosta Evansville Lloyd Winnecke na svém twitterovém účtu sdílel fotografie z místa výbuchu. Stanici CNN řekl, že je to "otřesný výjev" a zjišťování příčiny bude pravděpodobně nějaký čas trvat. "Viděl jsem nejdřív fotky na internetu, ale když jsem k tomu přišel sám a viděl tu spoušť, byla to rána," řekl Winnecke. Zasaženým rodinám na místě pomáhá americký Červený kříž.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě kontrolní soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Provoz na části linky A je přerušený od 04:40. Důvodem je nehoda kontrolního vlaku ve stanici Flora, sdělila mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Záchranáři u nehody nezasahovali, uvedla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová.

Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu. Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy